خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
deli meat
Tobacco
Window repair
خرید یخچال ال جی
Window repair
فلنج
facefile.ir
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق پرورش اندام

تحقیق پرورش اندام

دانلود تحقیق پرورش اندام

تحقیق پرورش اندام
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 487 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26

تحقیق پرورش اندام

عنوان:

پرورش اندام

10راه برای سوپر شارژ نمودن متابولیسم بدن

نقش تغذیه در انجام ورزش ها
جدول ارزش غذایی 

منابع


 

 

پرورش اندام 

 پرورش اندام در ایران سابقه بسیار طولانی دارد و علیرغم آنکه آنرا ورزش سوئدی و غیره می نامند باید دانست که اغلب کشورها و تمدنهای بزرگ جهان دارای اساطیر و بزرگانی در هنر های جنگی و رزمی بوده‌اند که برای تقویت قوای جسمانی خود به حرکات آماده سازی بدن میپرداخته‌اند و در ایران نیز میتوان نام این بزرگان را در کتابهای شاهنامه و کتب اساطیری ایران یافت نمود مانند : رستم، سهراب ،کاوه، سام،نریمان، یل گشتاسب،واسمی بسیاری دیگر .در تاریخ گذشته ایران باستان این قهرمانان آوازه جهانی داشته و پس از آن کم کم بصورت اسطوره تبدیل شدند.
در تاریخ پزشکی ایران بارها درباره ورزش و تاثیرات مثبت آن بر روی سلامتی تاکید گردیده تا جائیکه در کتاب قانون در طب حکیم ابوعلی سینا بصورت مستقیم به انواع ورزشها و تاثیرات آنها بر بدن و چگونگی استفاده از آنها برای افزایش و یا بدست آوردن سلامتی همچنین علوم وابسته مانند ماساژ مطالب بسیار مفیدی ذکر گردیده است، با تکیه به این مستندات و اسناد بسیاری دیگر میتوان گفت که اگر بخواهیم برای بدنسازی و پرورش اندام ماخذی را یافت نماییم باید ریشه آنرا در تمدنهای باستان و یا اکتشافات پزشکان قدیم ایران و تمدنهای مشابه جستجو نمود.
بنا بر این ادعا میتوان بجای کلمه ورزشهای سوئدی از ورزشهای سینایی استفاده نمود، چرا که ایرانیان دارای فرهنگ بسیار غنی باستانی بوده و فرهیختگان کنونی آن نیز به این ارزشها پایبند هستند.

 

نقش تغذیه در انجام ورزش ها

شاید فقط یک ورزشکار حرفه ای از ارزش تغذیه در انجام ورزش ها آگاه باشد و به خوبی نقش تغییراتی را که رژیم غذایی در بهبود انجام تمرینات دارد را درک کند.شواهد بسیاری نشان دهنده رابطه بین مصرف غذا و انجام ورزش ها هستند. همچنین یک رژیم غذایی بد، به طور یقین اثر منفی بر انجام حرکات ورزشی، حتی اگر به صورت غیر حرفه ای باشند، دارد. یک رژیم غذایی که شامل مقدار کافی از کالری، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین باشد، انرژی لازم برای انجام یک مسابقه و یا یک ورزژش تفریحی را تامین می کند.
توصیه های لازم در این زمینه:
ترکیبات یک رژیم غذایی که برای یک ورزشکار توصیه می شود، تا حدودی با رژیم غذایی افراد معمولی تفاوت دارد. اگرچه هرم غذایی راهنمای بسیار خوبی در این زمینه است، با این حال مقدار مصرف هر گروه از غذاها، بسته به نوع ورزش و میزان تمرینات و همچنین زمان انجام آنها متفاوت است.

دانلود تحقیق پرورش اندام


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق پرورش اندام,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز

تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز

تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز
پروژه بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز
مقاله بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز
دانلود تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 16 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 16

تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز در 16 صفحه ورد قابل ویرایش 

مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز

 

 مقدمه :

 در دنیای فرآوری مواد ، حرارت ودما ، پارامترهای مهمی هستند چه مواد فولاد ، شیشه ، وسایل الكترونیكی ، مقوا ، غذای منجمد ، تایر و یا كاغذ باشند ، در مرحله ای از فرآیند تولید ، حرارت داده می شوند یا از آنها گرفته می شود .كنترل این فرآیند حرارت دهی و دمای ماده ، برروی كیفیت محصول ، مصرف انرژی ، محصول نهایی مخارج عملیات وبهره وری تأثیر می گذارند .

 كنترل نكردن دما ، اغلب قربانی كردن یكی از عوامل فرآیند تولید را باعث می شود . متعاقباً ، كنترل كردن دما ، و این عوامل فرآیندی برای حداكثر كردن اجرای هر گونه عملیات فرآوری مواد لازم و حقیقی هستند . با در نظر گرفتن مصرف انرژی بدون كنترل دما ، این امر باعث بیش از حد گرم كردن مواد می شود . تا مطمئن شویم كه خواص محصول بدست آمده  است و بر پایة یك  توازن گرمایی عادی كه عوامل تجهیزاتی و فرآوری برروی كارآیی عملیات تأثیر می گذارند ، مبلغ قابل توجهی برای بیش از حد گرم كردن پرداخت می شود . همانطوری كه ذكر شد 5% یا F° 100 افزایش نسبت به گرمای مورد نیاز باعث كاهش 17%در انرژی می شود در یك كارخانة فولاد یا شیشه ، این رقم معادل میلیونها دلار در سال در زمینة مخارج سوخت می شود در دماهای كمتر ، كاهش های گرمایی كمتر احساس می شوند ولی آنها نیز قابل اندازه گیری و چشمگیر هستند . مورد دیگر كاركردن بدون كنترل دما ، شامل فرآوری مواد در دماهای كمتر است تا مطمئن شویم كه نتایج مناسبی بدست می آوریم .

 در عمل ریخته گری آلومینیوم ، كه در گذشته اندازه گیری دقیق دما امكان پذیر نبود ، فشارها در سرعتهای  بسیارپایین انجام می گرفت تا خواص آلومینیوم حفظ شود  و مقدار دور ریز مواد به حداقل برسد .در حال حاضر، با تكنولوژی مادون قرمز از حرارت غیر تماسی استفاده می شود تا كارایی بیشتر شده و دور ریز مواد زائد نیز حذف می وشد . این توانایی در اندازه گیری دقیق حرارت در هنگام عمل فشار و نیز عمل ریخته گری باعث مهندسی مجدد فرآیند شده و ریخته گری آلومینیوم را به یك سطح جدید اجرایی رسانده است كه در آن از كنترل فرآیند و اوتاسیون استفاده می شود . منافعی كه در هر فشار نصیب ریخته گران آلومینیوم می شود ، به میلیونها دلار می رد و این با افزایش 30 تا 50 درصدی ظرفیت پذیرش وحذف دورریز محصول امكان پذیر شده است  از یك منظر سرمایه گذاری كلان این ظرفیت پذیرش اضافه شده ، همچنین باعث به تأخیر انداختن سرمایه گذاریهای كلان در شیوه های پرس جدید شده كه تحت استانداردهای قدیمی امكان انجام 3 پرس را با ظرفیت 4 را داراست .

این تنها یك مثال از آن چیزی است كه امروزه مردم برای كسب سود رقابتی بیشتر در بازارهای جهانی با استفاده از كنترل اندازه گیری حرارت مادون قرمز انجام می دهند . در نگاه اول ، برخی مردم ، ترمومتری را كاری بسیار پرهزینه و پیچیده می بینند كه شامل نصب و نگهداری آن می شود گرچه این باوری غلط است و این حسگرها به آسانی قابل نصب و كاربرد می باشند . و نسبت به منافع سرمایه گذاری پرهزینه و گران نمی باشند . بطور میانگین باز پس دهی سرمایه بین 2 روز تا 2 ماه تخمین زده شده است. منافع ترمومترهای مادون قرمز در مقایسه با دیگر تكنولوژیهای اندازه گیری دما به شرح ذیل می باشند .:

 • دقت بهتر ، زیرا آنها دمای هدف را اندازه می گیرند ( در مقابل دمای خودش )
 • بكارگیری منعطف : زیرا قابلیهای غیر تماسی آن را می توان برای اندازه گیری اهداف متحرك و متناوب ، مواد در خلاء خو میدانهای الكتریكی و همچنین كاربردهایی شامل محیطهای دشوار با دمای زیاد وشرایط سخت (‌دود ، روغن و دیگر موانع )بكاربرد
 • واكنش به موقع : با حسگرهای سریع این عمل انجام می شود ( 10 تا 500ms)
 • برای درك پتانسیل صحیح امكانات حسگرهای مادون قرمز ، بهتر است این حسگرها را به عنوان راه حلی برای یك مسأله و نه تنها یك وسیله اندازه گیری دما در نظر بگیریم . بخشهای ذیل ، مبانی ترمومتری مادون قرمز و انواع مختلف حسگرها و كاربردهای آنها را توضیح می دهد . هدف ، تهیة یك پیش زمینه و اطلاعات لازم برای انتخاب صحیح و به كاربردن حسگرهایی است كه با نیازهایی كه ما در كار با آنها داریم بیشتر وفق داشته باشند.

شروع كردن :

 برای شروع یك برآورد با استفاده از ترمومتری مادون قرمز ، بنا نهادن اهداف مشخص برای بهتر كردن فرآیند عملیات و تحلیل مقدار و اندزاة‌ حرارت نسبت به آن اشیاء بسیار مهم می باشد این فوائد می توانند به شكل ذخیره های قابل اندازه گیری هادی باشند

 كه بر اساس افزایش ظرفیت پذیرش ، كاهش مقادیر دور ریز ، كیفیت بهتر و پایدارتر ، دخیره و صرفه جویی انرژی و استفاده بهتر از تجهیزات اصلی بوجودمی آیند این پروژه ها باید برای مككل شدن مهندسی مجدد بررسی شده و كمك كنند تا جمع آوری داده های محصول برای كنترل آماری پروسه (SPC) و یا برای گواهینامه ISO9000 امكان پذیر شوند

 در زمینه‌ انتخاب یك ساختار حسگر ، تعداد زیادی از جنبه های طراحی و خصوصیتی وجود دارند كه برای ساده كردن حسگرها استفاده می شوند تا درهر عملیاتی بكار گرفته شوند . متعاقباً انتخاب مایحتاج مناسب برای عملیات برای ایجاد بهترین راه حل مهم می باشد .

چك لیستی برای مشخص كردن مایحتاج عملیات را به شكل ذیل مختصر نویسی كنیم.

 • موادی كه باید اندزاه گیری شوند
 •  دمای معمولی عملیات و محدودیتها
 •  نوع منبع حرارت، اندازه شی و محدودیتهای فاصله كاری
 •  جوزه و میدان سیستم كه شامل ثبت داده ها ، كنترلها ، PLC ها می باشند
 •  با توجه به خصوصیات اجرایی ، دقت تنظیم در محدودة 5/0 تا 0/1 درصد می باشد در حالی كه تكرار پذیری اندازه گیری های دمای اكثر حسگرها در محدودة 25/0 تا 75/0 درصد است كه زمان پاسخ معمولاً پایین تر از 0/1 ثانیه است  وقابل تنظیم تا 5 تا 10 ثانیه می باشدقیمت هر حسگر تقریباً بین 500 تا 7000 دلار می باشد ولی در اكثر كاربردها این مبلغ نباید بعنوان یك مشكل دیده شود و آن شاید به خاطر آن باشد كه دورة‌باز پرداخت كوتاه باشد واین امر بخاطر تركیب و نصب درست سیستمها می باشد.

دانلود تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی مبانی و اهمیت گرمادهی مادون قرمز,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای

تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای

تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای
پروژه بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای
مقاله بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای
دانلود تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 13 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 16

تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

كارایی بازدارندگی هسته ای

رابرت جرویس

شاید برجسته ترین ویژگی جهان پس از جنگ همان باشد كه - آن را می توان پس از جنگ نامید زیرا كه قدرتهای بزرگ از سال 1945 با یكدیگر جنگ نكرده اند. چنین دوره طولانی از صلح در میان دولتهای قدرتمند بی سابقه است. چیزی كه تقریباً غیر معمول است ، عبارت می باشد از احتیاطی كه ابرقدرتها در مقابل یكدیگر بكار می بردند. اگر چه غالباً روابط ابرقدرت ها را به صورت بازی بزدل مطرح می كنیم ولی در حقیقت ایالات متحده و اتحاد شوروی هیچگاه همانند نوجوانان بی باك عمل نكرده اند. در حقیقت بحران های ابرقدرت ها همچون جنگ های گذشته به ندرت اتفاق می افتاد. اگر چه ممكن است كسی از بحران 1973 بگوید ولی در طول یك ربع قرن هیچ بحران جدی و شدید وجود نداشته است. به علاوه ،‌در همان بحران های ایجاد شده هم ، هر طرف به دنبال این بود تا امتیاز دهد كه از نزدیك شدن به لبة جنگ جلوگیری شود. بنابراین چیزی كه ما در بحران موشكی كوبا شاهد بودیم ، نوعی مصالحه بود تا پیروزی آمریكا ، كندی مایل نبود كه از تمام مشوق ها دست بكشد و روس ها را به استفادة از زور مجبور سازد یا حتی باعث تدوام رویارویی شكننده گردد.

نسبت دادن این تأثیرات به وجود تسلیحات هسته ای معمولی و متعارف بوده است. به این دلیل كه هیچ طرف نمی توانست با موفقیت در یك جنگ تمام عیار از خود حمایت كند، هیچ نوع پیروزی نمی توانست وجود داشته باشد یا همانطور كه جان مولر بیان می دارد ،‌هیچ طرف نمی توانست از آن سود ببرد. البته این بدان معنی نیست كه جنگ روی نخواهد داد. آغاز جنگی كه انتظار پیروزی از آن نمی رود منطقی و عقلانی است ،‌اگر این اعتقاد وجود داشته باشد كه نتایج احتمالی جنگ نكردن به مراتب بدتر از جنگ كردن باشد. جنگ همچنین می تواند از طریق اشتباه ، از دست دادن كنترل یا عدم عقلانیت روی دهد. اما اگر تصمیم گیرندگان منطقی باشند صلح محتمل ترین نتیجه خواهد بود. بعلاوه ،‌تسلیحات هسته ای می تواند توضیح دهندة احتیاط ابرقدرت ها باشد: زمانیكه هزینة دنبال كردن دستاوردها تخریب و نابودی كلی می باشد، تعادل و میانه روی منطقی می باشد.

برخی از تحلیلگران بحث كرده اند كه این تأثیرات یا روی نداده است یا اینكه احتمالاً در آینده تداوم نخواهند داشت. پس فرد ایكل Fred Ikle در پرسیدن این سؤال تنها نیست كه آیا بازدارندگی هسته ای می تواند تا آخر این قرن ادامه یابد یا نه .اغلب ادعا شده است كه تهدید انتقام همه جانبه تنها به عنوان پاسخی برای حمله همه جانبة طرف دیگر باورپذیر است: از اینرو رابرت مك ناما را با تحلیل های محافظه كارتری كه نظراتشان با نظر وی هیچ اشتراكی ندارند و بیان می دارند كه تنها هدف نیروی استراتژیك خود برای استفادة نخست است ، موافقت می كند. بنابراین در بهترین حالت تسلیحات هسته ای ، صلح هسته ای را به بار خواهند آورد؛ آنها استفادة از سطوح پایین تر خشونت را جلوگیری نمی كنند – و حتی ممكن است این سطوح را نیز تسهیل كنند. از اینرو جای تعجب نیست كه برخی ناظران ماجراجویی شوروی بویژه در آفریقا را به توانایی روسیه در استفاده از بن بست هسته ای به عنوان سپری می دانند كه به دلیل آن می توانند كمك نظامی كرده و حتی نیروهای خود را در مناطقی كه سابقاً كنترلی بر آن نداشتند مستقر سازند. به نظر می رسد كه میانه روی ذكر شده تنها یك طرفه باشد. در حقیقت ، سیاست دفاعی آمریكا در دهة گذشته توسط نیاز به ایجاد انتخاب های هسته ای محدود برای بازداشتن هجوم شوروی جهت گیری شده بود، هجومی كه ارزش های ما را تهدید و نابودی ایالات متحده را در پی داشت.

اما نباید تغییر ایجاد شده در مقیاسی را كه انفجارهای هسته ای ایجاد كرده اند نادیده گرفت . در یك جنگ هسته ای ، برنده ممكن است كمتر از بازدارنده خسارت ببیند،‌ولی این تفاوت خسارت چندان زیاد هم نیست . همانطور كه هارولد براون در زمانیكه رئیس نیروی هوایی بود عنوان می دارد،‌«اگر شورویها احساس كنند كه می توانند پس از جنگ هسته ای خود را بازسازی كنند و ایالات متحده سه یا چهار برابر این زمان برای بازسازی نیاز داشته باشد یا اینكه اگر نتواند خود را بازسازی كند،‌آنگاه نمی توان شورویها را بازداشت و سیاست بازدارندگی را در مورد آنها اعمال كرد.» به همین صورت یكی از معیارهایی كه ملوین لرد وزیر دفاع ایالات متحده برای برابری اساسی نیروهای شوروی و آمریكا لازم می دانست عبارت بود از : «جلوگیری و بازداشتن شوروی از دستیابی به توانی كه بتواند به میزان قابل توجهی بیش از ایالات متحده به تخریب مراكز صنعتی و شهری در یك جنگ هسته ای دست بزند.»

یك یادداشت سری كاخ سفید نیز زمانیكه «كارآمدی استراتژیكی » را به عنوان نیروهای ضروری «برای مطمئن ساختن ایالات متحده در جهت خروج از جنگ هسته ای در شكلی بهتر از شوروی» تعریف كرد، از این فرمول بهره برد.

ولی این نظر تا حد زیادی سیاسی است. این نظر به هزینه های جنگ برای اهداف مربوط نمی شود و سوال می كند كه آیا ویرانی آنقدر بزرگ خواهد بود كه برنده و بازنده از مبادرت به آن پشیمان شوند. مولر از این دام اجتناب می كند ولی به طور كافی این امكان را مورد توجه قرار نمی دهد كه در صورت فقدان تسلیحات هسته ای، انواع تحلیل های ذكر شده در بالا مناسب خواهند بود. حتی هر سطح بالایی از تخریب می تواند به طور منطقی با تمركز بر كسی كه می خواهد در یك كشمكش مسلحانه سربلند بیرون آید سازگار باشد. دولتی كه قویاً برای تغییر وضع موجود تحریك شده باشد، می تواند اعتقاد داشته باشد كه مزایای تسلط تا حد بسیار زیادی كشتار گسترده را توجیه می كند . به عنوان مثال ممكن است روسها این احساس را داشته باشند كه جنگ جهانی دوم ارزش هزینه های زیاد را داشت ، نه تنها زمانیكه با غلبة بر هیتلر بلكه زمانی هم كه با افزایش عظیم پرستیژ ، نفوذ و قدرت نسبی شوروی مقایسه می شود.

بعلاوه ، بدون تسلیحات هسته ای ، دولت ها تقریباً به طور حتم انرژیهای زیادی را برای كاهش هزینه های پیروزی اختصاص می دهند. دو جنگ جهانی بسیار مخرب و ویرانگر بودند زیرا برای مدتی طولانی ادامه یافتند. تكنولوژی مدرن ، بخصوص زمانیكه با ملی گرایی و با اتحادهایی كه می تواند دیگران را برای نجات یك دولت گرد هم آورد، جنگ ها را احتمالاً طولانی خواهد كرد: در حالت كلی دفاع از تهاجم كارآمدتر است. اما این مطلب به خودی خود صحیح نیست ، همان گونه كه موفقیت آلمان در سالهای 40-1939 و اسراییل در سال 1967 به ما نشان می دهد، جنگ های متعارف ضرورتاً جنگ های فرسایشی نیستند. حمله رعد آسا تحت شرایط خاصی كارآمد است  و زمانی كه اعتقاد به این حمله وجود داشته باشد ، بازدارندگی متعارف دیگر قوی و كارآمد نخواهد بود . در طی یك دورة‌ طولانی یك طرف یا طرف دیگر می تواند برخی مواقع این اعتقاد را داشته باشد كه پیروزی سریع ممكن می باشد. در حقیقت برای سالها بیشتر مقامات آمریكایی نه تنها اعتقاد داشتند كه شورویها می توانند جنگی متعارف را در اروپا یا خلیج فارس ببرند،‌بلكه این اعتقاد را هم داشتند كه این جنگ را می توانند با هزینه ای بسیار كم انجام دهند. اگر ایالات متحده از اروپا بیرون رانده می شد ، آنگاه ملاحظاتی كه مولر بیان می دارد ممكن است به خوبی سبب صلح گردد تا اینكه بهای جنگ دوبارة دوم جهانی پرداخت گردد. بنابراین بازدارندگی طولانی بدون تسلیحات هسته ای می تواند مشكل تر باشد. البته در صورت فقدان تسلیحات هسته ای ناتو ممكن است كه ارتشی بزرگتر و دفاعی بهتر را ایجاد كند،‌اما هر طرف به طور مداوم به دنبال این خواهد بود تا تسلیحات و تاكتیك های جدید را بیابد كه می تواند به آنها اجازة حمله ای موفق را بدهد. در بدترین حالت ،‌چنین تلاش هایی موفقیت آمیز خواهد بود. در بهترین حالت ، رقابت تسلیحاتی ،‌نگرانی ملی و تنش بین المللی را افزایش خواهد داد. اگر هر دو طرف بدانند كه هر جنگ متعارف جدید سال ها طول خواهد كشید ، آنگاه شانس های پیروزی در جنگ كم خواهد بود. اما در پذیرفتن اینكه جنگ متعارف یا جوامع و تسلیحات مدرن با جنگ های فرسایشی مترادف است ، سریع عمل كنیم.

دانلود تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی كارایی بازدارندگی انرژی هسته ای,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق اخلال در سیستم بانكی

تحقیق اخلال در سیستم بانكی

دانلود تحقیق اخلال در سیستم بانكی

تحقیق اخلال در سیستم بانكی
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 44 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 29

تحقیق اخلال در سیستم بانكی

فهرست:

اخلال های سیستم بانكی كشور نسبت به جهان

سیستم بانكی و تامین منابع سرمایه‌گذاری

برآورد سرمایه گذاری در چارچوب اهداف برنامه چهارم

ساختار مالی و رشد اقتصادی

بهبود خدمات بانكی و پیشگیری ازاخلال ها

مشكلات پیش روی بانكهای خصوصی

نتیجه گیری

انهدام باند 5 هزار میلیاردی اخلال در سیستم بانكی كشور

بانكداری الكترونیكی، پایان اخلال های سیستم بانكی

==============================

اخلال های سیستم بانكی كشور نسبت به جهان

بی تردید نقش كانونی نظامهای بانكی در كاركرد نظام های اقتصادی انكارناپذیر است. در كشورهای صنعتی نقش بانكها طی دهه های اخیر با سرعت چشمگیری متحول شده و ابزارهای جدید همراه با فناوری نوین دراختیار خدمات بانكی درآمده است.

می دانیم كه نظام بانكی كشور ما طی چند دهه اخیر به نحو نگران كننده ای از تحولات جهانی فاصله گرفته است. آنچه بر این وضعیت بیشترین تاثیر را گذاشته، ظهور و تداوم دیدگاههای غیرمتعارف درمورد نقش و كاركرد و هدفهای نظام بانكی است. از سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دیدگاههای سیاسی بر چگونگی شكل گیری و عملكرد نظام بانكی مسلط بوده است. به طوری كه بازار پول و خدمات بانكی هرگز مجال كاركرد اقتصادی نیافت و سركوب مالی، ویژگی غالب این بازارها بود. به همین دلیل نیز نرخهای بهره و سود بانكی حقیقی در سالهای پیش از پیروزی انقلاب نیز اغلب منفی بوده است. در سالهای پس از انقلاب چند مشكل دیگر نیز به این مشكل افزوده شد. ازجمله دولتی شدن بانكها، دست گشودن نظام سیاسی و اداری به منابع بانكها درجهت حل مسائلی كه اصولا می‌بایستی با امكانات دولتی به حل آنها همت گماشته می شد، تعمیم سازوكارهای بودجه ای به منابع سیستم بانكی كه منابع آن عمدتا از سپرده های مردم تامین می شد و مشكل مهمتر انتظار اجرای برنامه های رفاه اجتماعی یا تامینی توسط كاركردهای بانكی است. طبعا آنچه در ادبیات اقتصادی تحت عنوان سركوب مالی خوانده می شود، همچنان طی دهه های اخیر درموردنظام بانكی كشور به روشنی قابل مشاهده است.اینكه كشور ما همچنان از خدمات بانكی برخوردار است و بانكهای كشور پیوسته آثار تحرك و تمایل به ایستادگی، ترمیم آسیب ها و تداوم حركت را ازخود بروز داده اند، مرهون تلاش مدیران و كاركنان سیستم بانكی است كه از پركارترین مجموعه نیروی انسانی كشور می باشند.

...

برآورد سرمایه گذاری در چارچوب اهداف برنامه چهارم

مستندات برنامه چهارم توسعه نشان می دهد كه شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی، كاهش تورم و تقویت هم پیوندی با اقتصاد جهانی، مهمترین اركان برنامه مزبور است و رشد بهره وری، سرمایه گذاری فیزیكی، گسترش تجارت خارجی و جذب منابع مالی از بازارهای بین المللی به عنوان مهمترین ابزار شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی كشور درنظر گرفته شده است. سوال اساسی در این زمینه آن است كه برای متوسط رشد اقتصادی سالانه 8 درصد طی سالهای 88 – 4831، چه میزان سرمایه گذاری موردنیاز است؟ سرمایه گذاری مذكور بین بخشهای دولتی، خصوصی، اقتصاد داخلی و بخش خارجی چگونه باید توزیع شود تا در بخش مالی، تراز بودجه دولت را نامتعادل نكند‌؛ در بخش پولی، هدف متوسط رشد نقدینگی 20 درصدی را تامین و در بخش خارجی، آسیب پذیری بین المللی اقتصاد كشور را در قالب شاخصهایی چون نسبت بازپرداخت دیون به درآمدهای صادراتی، موقعیت باز ارزی بانكها و نسبت واردات به ذخایر خارجی بانك مركزی افزایش ندهد.

مؤلفان مقاله معتقدند، بررسی های انجام شده در ...

دانلود تحقیق اخلال در سیستم بانكی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق اخلال در سیستم بانكی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

دانلود تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 53 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

فهرست:

معرفی شهرستان اردبیل

مکان های دیدنی و تاریخی

صنایع و معادن

کشاورزی و دام داری

مشخصات جغرافیایی

بررسی مهم ترین ویژگی های آداب و رسومی مردم اردبیل

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

آداب و رسوم مردم اردبیل  در بلندترین شب سال؛ شب یلدا

تمدن و آداب و رسوم اردبیل مكتوب می‌شود

========================

معرفی شهرستان اردبیل

شهرستان اردبیل یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است. مرکز این شهرستان شهر اردبیل است. این شهرستان از ۳ بخش و ۱۱ دهستان تشکیل شده است.

 • بخش سرعین

دهستان‌ها: سبلان ـ آبگرم

 • بخش مرکزی

دهستان‌ها: شرقی ـ کلخوران ـ سردابه ـ بالغلو ـ ارشق شرقی ـ غربی

 • بخش هیر

دهستان‌ها: فولادلوی شمالی ـ فولادلوی جنوبی ـ هیر

نقاط شهری استان:

 • سرعین
 • اردبیل
 • هیر

واژه اردبیل واژه‌ای اوستایی است كه از دو كلمه آرتا ( مقدس ) و ویل ( شهر ) به معنی شهر مقدس تركیب شده است. وسعت این شهرستان 3810 كیلومتر مربع است و چهره عمومی شهرستان اردبیل متاثر از ارتفاعات كوهستان های سبلان، طالش و بزغوش است كه این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده اند. شهرستان اردبیل از شهرستان های با اهمیت ایران به شمار می آید که دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. عشایر استان اردبیل که در دامنه های سبلان پراکنده اند، جشن های متعدد مذهبی و سنتی ایرانیان كه با آداب و رسوم مختلف در مناطق گوناگون این استان اجرا می شوند، انواع غذاها و خوراکی هایی كه یكی از شهرت های اساسی منطقه به شمار می آیند و هم چنین آداب حاكم بر مراسم های مختلف مذهبی و خصوصی از جمله مهم ترین جاذبه های اجتماعی اردبیل به شمار می آیند که در کنار دیگر جاذبه های این منطقه تصویر زیبایی در ذهن گردشگران به جای می گذاردند.

...

از نظر قومیت بطوریکه قبلاً نیز اشاره گردیده 78 درصد بافت جمعیت شهرستان شیعی مذهب و 22 درصد آن از اهل تسنن می باشد.مردمان اهل تسنن در مرکز شهرستان و نیز 11 روستای تابعه بخشهای عنبران و ویلکیج سکونت داشته که بخش عنبران از اکثریت از اکثریت مطلق سنی نشین برخوردار است.

زبان مردم شهرستان ترکی آذری و طالشی می باشد،طالش زبانها بیشتر در بخش عنبران و مناطق مرزی و تعدادی نیز در بخش ویلکیج سکونت دارند.مناطق معروف به پیله رود هم لهجه خاصی متمایز از لهجه شهرستان دارند.      

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

خبرگزاری آریا : رمضان ، ماه قرآن است ، ماهی که در یکی از شب های آن   قرآن بر افتخار آفرینش حضرت محمد (ص) نازل شده است . این حرفها و جملات را بارها شنیده ایم . همه ما از دوران کودکی تا کنون ، هر سال به مدت یک ماه شاهد تلاوت قرآن در خانه هایمان بوده ایم . زمانی که پدر خسته از کار روزانه و با زبان روزه ، قرآن را بر می داشت و ساعاتی مانده به افطار ، با خواندن  آیات قرآن ، روح خسته خود را با کلام الهی نوازش می داد هر کدام از ما کودکان ، ذوق و شوق بزرگ شدن را داشتیم تا در ضیافت الهی ، ما نیز همچون پدران و مادرانمان شرکت کنیم .آن روزها جزو ماندگارترین خاطرات ایام زندگی مان است . خاطراتی که با عطر و بوی فرینی و مربای گل در هم آمیخته است .

دانلود تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق مدیریت بیمه

تحقیق مدیریت بیمه

دانلود تحقیق مدیریت بیمه

تحقیق مدیریت بیمه
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 21 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 37

تحقیق مدیریت بیمه

فهرست:

تاریخچه بیمه در ایران

نگاهی به صنعت بیمه

بیمه، مدیریت بیمه

فضای كسب و كار صنعت بیمه

نقش دولت در رشد یا افول صنعت بیمه

بیمه خصوصی، بیمه دولتی

نابسامانی ها و تنگناهای صنعت بیمه

وضعیت حال و آینده بیمه

==========================

تاریخچه بیمه در ایران

بیمه به مفهوم امروزی آن در ایران سابقه چندانی ندارد. در حدود سال “1280” هجری شمسی در دو مؤسسه روسی بنام “نادژدا” و “كافكازكوری” در ایران شروع به كار كردند كه پس از انقلاب بلشویكی تعطیل شدند. بعد از آن شركت بیمه انگلیسی “آلیانس” نمایندگی خود را در ایران تأسیس كرد و شركتهای دیگر انگلیسی و آلمانی و سوئیسی در ایران شروع به فعالیت نمودند. بعدها شركت بیمه دولتی شوروی بنام “اینگستراخ” نیز در ایران شعبهای تأسیس كرد و تعداد این شركتها بتدریج افزایش یافت.

فعالیت شركتهای بیمه خارجی در ایران كه در بدو امر مفید به نظر میرسید به صورتی درآمده بود كه برای اقتصادی ملی به جار نفع، زیان آور بود از یك طرف این شركتها با استفاده از عدم اطلاع بیمه گذاران در مقابل پوششهای محدود حق بیمه كلانی مطالبه و دریافت میكردند و به بهانه های گوناگون از پرداخت خسارت سرباز می زدند و از طرف دیگر سالانه مقدار قابل توجهی ارز به صورت حق بیمه از كشور خارج مینمودند.

بیمه در ایران قبل از سال “1314” كه شركت سهامی بیمه ایران تأسیس گردید، نمایندگی های خارجی یكی پس از دیگری تعطیل شده و فقط دو شركت كه نمایندگی شركتهای بیمه “اینگستراخ” روسیه و “یوركشایر” انگلیس را داشتند باقی ماندند و این شركتها حتی تا بعد از تشكیل حكومت جمهوری اسلامی و قبل از تاریخ “4/4/58” كه شورای انقلاب شركتهای بیمه را ملی و نمایندگی های خارجی را منحل اعلام كرد به فعالیت خود در ایران ادامه میدادند. قبل از انقلاب اسلامی در ایران یك شركت بیمه دولتی (شركت سهامی بیمه ایران) و چهارده شركت بیمه خصوصی و نمایندگی خارجی (شركتهای بیمه: ملی، شرق، آریا، ساختمان و كار، حافظ، ایران و آمریكا، البرز، آسیا، امید، تهران، پارس، دانا و شركتهای نمایندگی اینگستراخ و یوركشایر) فعالیت میكردند و از سال “1351” بیمه مركزی ایران جهت هدایت امر بیمه در كشور و نظارت بر شركتهای بیمه تشكیل گردید. بعد از انقلاب ابتدا در سال “1358” با مصوبه شورای انقلاب شركتهای بیمه خصوصی ملی شده و نمایندگیهای خارجی تعطیل گردید و از شهریور ماه “1360” به جز شركتهای بیمه “آسیا” و “البرز” فعالیت سایر شركتهای ملی شده متوقف گردید.

...

فضای كسب و كار صنعت بیمه

اینكه فضای كسب و كار صنعت بیمه در كشورمان مناسب است و بستر لازم برای رشد این صنعت مهیاست، پرسش بعدی ما از آقای ضمیری بود وی با ذكر تاریخچه ای از صنعت بیمه از سال 1358 تا امروز، این فضا را چنین تشریح كرد.پس از انقلاب اسلامی و ملی شدن شركتهای بیمه در تاریخ 1358/4/4، بیمه مركزی ایران در اداره امور شركتهای بیمه دخالت مستقیم پیدا كرد و به منظور تقویت نیروی انسانی شاغل در بیمه مركزی ایران و شركتهای بیمه، اقدام به جذب تعداد محدودی از كارشناسان بیمه ای و مالی نمود.صنعت بیمه كشور در زمان ملی شدن (چهارم تیرماه سال 1358) هنوز به رشد و بلوغ كامل نرسیده بود و تاثیر اتفاقات مربوط به وقوع انقلاب در كشور، می توانست موجودیت آن را به مخاطره اندازد. بنابراین شورای انقلاب برای حفظ و نگهداری صنعت بیمه كشور و در جهت تقویت آن برای خدمت به مردم، اقدام به ملی كردن شركتهای بیمه خصوصی نمود. در آن مقطع، هیات مدیره مشتركی مركب از نمایندگان اعضای مجمع عمومی شركتهای بیمه (وزرای امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، برنامه و بودجه، بهداری، كار) به اتفاق رئیس كل بیمه مركزی ایران و مدیرعامل شركت سهامی بیمه ایران، اداره شركتها را برعهده گرفت. هیات مدیره مشترك به منظور اصلاح ساختار صنعت بیمه، پس از دو سال از تاریخ ملی شدن (شهریور سال 1360)، فعالیت شركتهای بیمه ملی شده به استثناء شركتهای بیمه آسیا و البرز را متوقف نمود. به این ترتیب، نوعی ادغام عملی در فعالیت دو شركت باقیمانده صورت گرفت. بیمه مركزی ایران و هیات مدیره مشترك به منظور تثبیت جایگاه قانونی شركتهای بیمه و تمركز اداره امور آنها در وزارت امور اقتصادی و دارایی، اقدام به تهیه مقدمات قانون نحوه اداره امور شركتهای بیمه نمودند كه براساس آن اولاً همه شركتهای بیمه اعم از شركت سهامی بیمه ایران كه به عنوان یك شركت دولتی فعالیت می كرد و شركتهای بیمه آسیا، البرز و دانا، دارای اساسنامه متحدالشكل، آیین نامه استخدامی مشترك و مقررات یكسان شدند؛ ثانیاً سهام همه آنها متعلق به دولت اعلام شد. به این ترتیب، تصویب قانون نحوه اداره شركتهای بیمه در سال 1367 توسط مجلس شورای اسلامی، نقطه عطفی در تعیین تكلیف شركتهای بیمه و بیمه مركزی ایران به شمار می رود.

دانلود تحقیق مدیریت بیمه


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق مدیریت بیمه,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
دسته بندی کسب درآمد اینترنتی
فرمت فایل pdf
حجم فایل 1613 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10

یا می‌خواهید دنیای بورس و خرید و فروش سهام برای شما شفاف شود؟ 

با گوش دادن فایل های صوتی این مجموعه بورس برای شما آسان خواهد شد.

 

سلام،

حامد ثقفی هستم.
مدیر  از سال ۱۳۸۳.
از آنجایی که همواره مراجعینی به من سر می‌زدند و یا برای من پیام ارسال می‌کردند مبنی بر برخی ابهامات و سوالات مختلف که همواره نگرانی‌ها و ابهاماتی، ذهن این افراد را به خود مشغول کرده بود که بورس دقیقا چیست و ریسک آن چقدر است، بر آن شدم تا در زمینه آموزش بورس مجموعه‌ای را تولید کنم و آنرا با عنوان آموزش بورس از صفر در اختیار شما قرار دهم.

پس از انتشار مجموعه آموزش بورس از صفر واکنش‌های بسیار مثبتی از بسیاری از علاقه‌مندان بدست آوردم، افرادی که حتی قبلا کلاس‌های مختلفی شرکت کرده بودند اما به هر دلیل چیزی دستگیرشان نشده بود و همچنان بورس برایشان مبهم باقی مانده بود

دانلود تحقیق کارمزد چیست؟


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق کارمزد چیست؟,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
روش تحقیق روانشناسی شغل

روش تحقیق روانشناسی شغل

دانلود روش تحقیق روانشناسی شغل

روش تحقیق روانشناسی شغل
تحقیق روانشناسی شغل
پروژه تحقیق روانشناسی شغل
روانشناسی شغل
پایان نامه روانشناسی شغل
دانلود روانشناسی شغل
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 54 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 44

روش تحقیق روانشناسی شغل

 

مقدمه:

افراد جامعه كنونی بیش از پیش نسبت به تنیدگی و پیامدهای آن هوشیار شده اند. والدین و فرزندان می دانند كه هسته خانوادگی دگرگون شده زندگی عصر ما چنان است كه در اغلب خانواده ها پدر و مادر هر دو باید كار كنند تا بتوانند هزینه های روز افزون را تامین كنند. هشیاری فزاینده افراد نسبت به رویدادهای ضربه آمیز زندگی لزوم توجه را به واكنشهای افراد و شیوه ای كه در رویارویی با عناصر نتیدگی را اتخاذ می كنند ضروری كرده است.

سازمان جهانی بهداشت، بهداشت روانی را چنین تعریف می كند: بهداشت روانی در دوران مفهوم كلی بهداشت جای می گیرد و بهداشت یعنی توانایی كامل برای ایفای نقشهای اجتماعی، روانی و جسمی، بهداشت تنها نبود بیماری باعث عقب ماندگی نیست.

معیار اصلی قضاوت درباره بهداشت روانی شخص این است كه او بتواند با محیط خود مبادلات هماهنگ داشته باشد.

انسان سالم توانایی را دارد كه به طور دائم به دنبال رفع نیازهای خود برود و در محیط به جستجو بپردازد. برای نیل به این هدف او به همكاری دو عنصر حیاتی نیاز دارد: شخص و محیط.

اگر خود شخص را كنار بگذاریم هرچه در اطراف باقی می ماند محیط محسوب خواهد شد. بنابراین برای هر شخص محیط های مختلفی وجود دارد: مدرسه، محیط كار، محل سكونت و غیره.

می توان عوامل تشكیل دهنده محیط كار را به دو گروه عمده تقسیم كرد: عوامل فیزیكی و عوامل انسانی.

جای تردید نیست كه هر دو عامل می توانند بر بهداشت روانی مدیران اثر مثبت یا منفی داشته باشند.

امروزه استرس به عنوان مهمترین فاكتور به وجود آورنده امراض روحی، جسمی و رفتاری انسانها توجه پزشكان روانشناسان و دانشمندان علوم رفتاری و مدیریت را به خود معطوف نموده به طوری كه باید عنوان نمود كه فشارهای عصبی نقش مهمی در فراهم نمودن مشكلات روحی و جسمی در انسانها ایفا می كند.

مدیران به واسطه سختی كار و مسئولیت زیاد عوامل تحت فشار می باشند، استرس بازده مدیران را كاهش می دهد و براساس یافته های مطالعات متعدد، استرس ضمن كاهش بازدهی كار مدیران لذت زندگی را از افراد سلب می كند. در نتیجه بر بازده كل نظام آموزشی اثر می گذارد.


بیان مسأله

عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انسانی بسیار مشهود و فراوان است. در هر طبقه و صنفی و در هر گروه وجهی، اشخاص نامتعادلی زندگی می كنند. بنابراین در مورد همه اعم از كارگر، محصل، پزشك و مهندس، زارع استاد دانشگاه و غیره خطر ابتلا به ناراحتی های روانی وجود دارد. به عبارت دیگر هیچ فرد انسانی در برابر امراض مصونیت ندارد. البته دانستن اینكه هر شخص ممكن است گرفتار ناراحتی روانی شود خود به خود كافی نیست زیرا كه بهداشت روانی فقط منحصر به تشریح علل اختلالات رفتار نبوده بلكه هدف اصلی آن پیشی گرفتن از وقوع ناراحتی ها می باشد. پیش گیری به معنای وسیع آن، عبارت می باشد از به وجود آوردن عواملی كه مكمل زندگی سالم و نورمال است. به علاوه درمان اختلالات جزئی رفتار، به منظور جلوگیری از وقوع بیماری های شدید روانی است.

در سالهای اخیر در كشور ایران مانند سایر كشورهای جهان علاقه مخصوصی هم از طرف مقامات دولتی و هم از جانب مردم به امر بهداشت روانی نشان داده شده است. اگرچه هنوز مدت زمانی از این توجه و علاقه نگذشته ولی اثرات آن در بهبود اوضاع بیمارستان های روانی و به كار بردن روش های صحیح در پیشگیری مشاهده می گردد. با وجود این پیشرفت های محسوس می توان گفت كه مردم ما هنوز از فهم و درك صحیح ماهیت و علل اختلالات روانی به درستی آگاهی ندارند. و متأسفانه آمارهای دقیق مربوط به این موضوع نیز در دسترس نیست. برحسب آمارهایی كه كشورهای مختلف ارائه داده اند معلوم شده است كه تعداد بیماران روانی به طور مداوم رو به ازدیاد می باشد. بعضی از تحقیقات ابتدائی در ایران نیز رشد روزافزون بیماری های روانی را تایید می كند.

«فهرست مطالب»

عنوان

صفحه

فصل اول

 

مقدمه

 

بیان مسأله

 

هدف تحقیق

 

فرضیات تحقیق

 

اهمیت و ضرورت تحقیق

 

پیشینه تحقیق

 

تعاریف عملیاتی

 

فصل دوم

 

مقدمه

 

تنیدگی حرفه ای

 

منابع وابسته به محیط كار

 

تنیدگی حرفه های كنترل و نگهبانی

 

تنیدگی وابسته به افراط یا تفریط در كار

 

منابع وابسته به تطبیق فرد با محیط

 

تنیدگی ارتباطی

 

الف- مدیران

 

ب- افراد تابع

 

سبك مدیریت و روابط انسانی

 

تامین بهداشت روانی

 

ویژگی های افرادی كه سلامت روانی دارند

 

عملیاتی كه سلامتی روانی را به خطر می اندازد

 

روابط میان فردی

 

خستگی ناشی از شغل

 

فشا رناشی از كار

 

اهمیت رضایت شغلی

 

نگرش كلی فرد نسبت به شغلش

 

فصل سوم

 

تعریف آمار

 

جامعه آماری

 

روش نمونه‌گیری آماری

 

روش جمع آوری اطلاعات

 

ابزار پژوهش

 

فصل چهارم

 

تفسیر نتایج و تجزیه و تحلیل نتایج كمی و كلی پژوهش

 

فصل پنجم

 

نتیجه گیری

 

فهرست منابع

 

دانلود روش تحقیق روانشناسی شغل


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
روش تحقیق روانشناسی شغل,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
عنوان تحقیق : ازدواج

عنوان تحقیق ازدواج

دانلود عنوان تحقیق : ازدواج

عنوان تحقیق 
ازدواج
دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل 119 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 249

عنوان تحقیق :ازدواج

فهرست

عنوان                                                                                                  صفحه

مقدمه .....................................................................................................................................................

بخش اول................................................................................................................................................

-          مشكلات دوران كودكی .............................................................................................................

-          نظریه لورنس كلبرگ دربارة رشد............................................................................................

-          رشد از نظر اسلام .......................................................................................................................

-          مسائل مربوط به قبل از ازدواج.................................................................................................

-         حقایق پیرامون عشق و ازدواج.................................................................................................

-         عاشق شدن با یك نگاه .............................................................................................................

-         عشق دو طرفه .............................................................................................................................

-         عشق بعد از ازدواج......................................................................................................................

-         دلایل مناسب برای ازدواج.........................................................................................................

-         دلایل نامناسب برای ازدواج.......................................................................................................

-         مشكلات و موانع ازدواج.............................................................................................................

-         نظرات شخصی محقق ...............................................................................................................

-         ملاك‌های انتخاب .......................................................................................................................

-         چه كسی را به همسری برگزینیم؟ .......................................................................................

-         راهنمای گزینش همسر ...........................................................................................................

-         دوران نامزدی ...............................................................................................................................

-         فایده های دوران نامزدی............................................................................................................

-         آفت‌های دوران نامزدی...............................................................................................................

-         عشق و ازدواج...............................................................................................................................

-         برخورد با واقعیات .......................................................................................................................

-         پرورش اعتماد و صداقت............................................................................................................

-         سؤال و پاسخ در رابطه با روابط زناشویی .............................................................................

-         مواردی از زمینه‌های اختلاف نظر و كشمكش....................................................................

-         شیوه سخن گفتن شما...............................................................................................................

-         خطرات افراط در عشق .............................................................................................................

-         بخش دوم: ....................................................................................................................................

-         چرا برخی از روابط سرانجام خوبی ندارند. پنج افسانة مهلك دربارة عشق

-         عواقب باور افسانه‌های عشقی ..................................................................................................

-         چگونه عاشق می‌شویم. .............................................................................................................

-         كشف تصمیماتتان درباره عشق ..............................................................................................

-         ترس از صمیمیت........................................................................................................................

-         اعتماد به نفس پائین .................................................................................................................

-         عاشق شدن به دلائل نادرست..................................................................................................

-         عاشق شدن به دلائل درست.....................................................................................................

-         شش اشتباه بزرگ كه در ابتدای روابط مرتكب می‌شویم. ..............................................

-         دوری از فرد نامناسب ................................................................................................................

-         ده نوع رابطه كه سرانجامی نخواهند داشت. .......................................................................

-         نقطعه ضعف‌های مهلك ............................................................................................................

-         بمب ساحتی تفاهم ....................................................................................................................

-         شش ویژگی‌ كه می بایست در همسر آیندة خود بدنبال آن باشید. ...........................

-         لیست تفاهم .................................................................................................................................

-         تعهد.................................................................................................................................................

-         چرا از تعهد دادن می‌ترسیم. ...................................................................................................

-         آزمون (1) ضریب هوشی  عشقی شما. ................................................................................

-         آزمون (2) آیا از لحاظ روحی و احساسی تهیه هستید؟ .................................................

-         بخش سوم: ...................................................................................................................................

-         پرسشنامه و سؤالات مربوط به آن...........................................................................................

بخش اول

مشكل پنجم

سربازی

این مشكل و مانع، شامل دختران كه اصلاً نمی‌شود. البته شامل عده‌ای از پسرها نمی‌شود كسانی كه در دانشسرای تربیت معلم هستند و نیز كسانی كه بعد از دروس متوسطه، ‌درس را ادامه می دهند و لازم نیست به سربازی بروند، بلكه پس از اتمام دروس، در قالب تعهدهایی كه همراه با انجام شغلشان است- خدمت سربازی را انجام می دهند و هیچ وقفه ای در زندگی شان بوجود نمی‌آید.

البته مسئولین نظام باید قانون سربازی را طوری تنظیم كنند كه سربازی به عنوان مانع و مشكل بر سر راه ازدواج نباشد و حقوق و مزایای برای سربازان قرار داده شود كه مخارج خود و همسرشان تأمین شود و . . .

راه حل:

1)     نامزدی شرعی و قانونی: نامزدی در دوران سربازی، خیلی شیرین و زیباست. دو نامزد در طول این دوران، نامه نگاری دارند و برای همدیگر مطالب امید بخش دو دلگرم كننده می‌نویسند. و در هنگام مرخصی‌های این دوران،‌ با یكدیگر دیدار و ملاقات می كنند.

2)      سكونت در منزل والدین زن یا مرد:

اگر ازدواج كرده باشند، زن، در دوران سربازی شوهرش ، در منزل یكی از والدین سكونت داشته باشد (والدین مرد یا زن) كه تنها نباشد و مرد بتواند با خیال راحت، خدمتش را به انجام برساند و هر گاه به مرخصی آمد، با هم باشند.

3)     كمك پدران و مادران:

در مورد مخارج زن و امور دیگر (همان مطلبی كه در بخش «ادامة تحصیلات علمی» گفته شد) قابل انجام است.

مشكل ششم:

(6) وجود برادان و خواهران بزرگتر:

البته این مشكل در بعضی از خانواده‌ها كه این مسئله برایشان مهم است وجود دارد. و اگر نه این مشكل و عقیده، به هیچ وجه پایه و اساس شرعی و عقلی ندارد. بر جوانان لازم است كه: سنت‌های غلط را بشكنند و خود را بدبخت آداب و رسوم غلط نكند. در اینجا باید توجه كرد كه می‌بایست احترام برادر و خواهر بزرگتر كاملاً حفظ شود.

(مظاهری/ جوانان و انتخاب همسر)

مشكل هفتم:

(7) مسكن:

لازم است طرح‌هایی وسیع و فراگیر در سطح كل جامعه اجرا گردد. تا این معضل بزرگ حل شود.

راه حل:

1)     سكومت موقت در منزل والدین: در صورت امكان، عروس و داماد برای مدتی در منزل والدین یكی از آنان ساكن شوند تا منزل جداگانه‌ای تهیه كنند. اما باید توجه داشت كه: اگر بداند این سكونت، باعث دعوا  و نزاع و توهین و تحقیر می‌شود، به هیچ وجه صلاح نیست در آن خانه ساكن شوند یا بمانند.

2)     اجاره نشینی:

یك امر رایج و معمول در كل جهان است. جوانان یك منزل ارزان و ساده ای اجاره كنند و مقداری سختی اجاره نشینی را تحمل نمایند تا ان شاء الله خانه‌دار شوند.

مشكل هشتم:

(8) ناتوانی جوانان در ادارة زندگی: در ادامه به آن خواهیم پرداخت

(مظاهری/ جوانان و انتخاب همسر)

نظرات شخصی محقق:

همانطور كه گفته شد مشكلات ازدواج دو دسته هستند: (1) حقیقی. (2) ساختگی.

حال به مورد دوم یعنی مشكلات ساختگی می‌پردازیم كه البته از جمله مواردی است كه من در تحقیقات خود با آن مواجه شدم ممكن است عده‌ای بر این عقیده باشند كه ازدواج كردن اسیری است و بهتر است انسان، مجرد زندگی كند، چرا كه با مسایل و مشكلاتی كه در خانواده‌ها مشاهده می كنیم. به این نتیجه می‌رسیم كه «بهتر است مجرد مانده و ازدواج نكنیم.»

و از سویی احتمال دارد كسی بگوید: «ازدواج بهتر است و انسان مجرد صاحب زندگی نمی‌شود، زیرا اغلب افرادی كه مجرد زندگی می‌كنند اینگونه دیده‌ایم كه دور از زندگی بوده و صاحب خانه امكانات زندگی نشده اند».

ازدواج امر مقدسی است و به خاط تقدسش در اسلام انجام آن مستجب بوده و ثواب دارد. اما اسلام الزامی برای این امر ندارد و آنرا واجب نكرده است.

گاهی اوقات ازدواج نكردن بهتر از این است كه فرد بدون آمادگی لازم ازدواج كند و زندگی خود و فرد دیگری را دچار مشكل كند.

عده‌ای به خاطر والدین خود  ازدواج نمی‌كنند و یا زمانی كه تصمیم به ازدواج می‌گیرند با مشكلاتی مواجه می‌شوند (پدر و مادر با بهانه‌های مختلف مانع از ازدواج فرزند می‌شوند). اكثراً این مسئله در خانواده‌هایی رخ می‌دهد كه پدر خانواده فوت شده یا پدر فرد بی مسئو‌لیتی است. و در اینجا یكی از فرزندان خود را موظف می‌كند كه تا آخر عمر از خانوادة خود به خصوص مادرش حمایت كند. در ادامه داستانی در این مورد می‌خوانیم.)

داستان محله مربوط به مجله راه زندگی شماره 185 پانزدهم دی ماه 1383 است).

خلاصه داستان:

من كوچكترین فرزند خانواده هفت نفری بودم. 

همه فامیل می‌دانستند پدرم بداخلاق ترین مرد روی زمین است. مادرم كه در سن سیزده سالگی به زور همسر پدرم شده بود، در طی تمام این سالها حتی حالا كه پیر شده ست از پدرم می‌ترسد. خواهر و برادرهایم خیلی زود ازدواج كردند و رفتند و در سن چهارده سالگی من و پدر و مادرم تنها شدیم. همیشه دلم برای مادر می‌سوخت. نمی‌خواستم باور كنم كه او تا آخر عمرش باید این وضع را تحمل كند تمام رویاهایم حول محور تصویری می‌گشت كه من مادرم را با خودم به سفر برده‌ام، برایش خانه‌ای زیبا خریده‌ام، خوشحالش می‌كنم، او را به خانه خودم می‌برم و نمی‌گذارم ذره‌ای اذیت شود و . . .  در طی آن سالها خوب درس می‌خواندم، چون مادر از بچه‌های درسخوان خوشش می‌آمد، كم حرف بودم، تو كارهای خانه مثل یك زن به مادرم كمك می‌كردم، خلاصه هر كاری می‌كردم تا مادر از من خشنود باشد. در دانشگاه رشته وكالت خواندم آنهم چون مادر دوست داشت ولی توانست پز آنرا به دیگران بدهد. تمام وظایف مذهبی ام را به نحو احسن انجام می‌دادم چون این كار شوقی را در چشم مادر می‌آورد كه بیشترین ارزش را در زندگی‌ام داشت. توی دانشكده با دختری آشنا شدم، دختر ساده‌ای بود و هرگز رفتار زننده‌ای از او نمی‌دیدم. در مورد او با مادر صحبت كردم اما مادر در حالی كه هنوز او را ندیده بود به شدت مخالفت كردن و سرانجام كاری كرد كه من دیگر به آن دختر فكر نكنم. بعد از آن به سربازی رفتم و در طی آن مدت مادر برای من به دنبال دختری مناسب می‌گشت. بعد از اتمام سربازی در امتحان كانون وكلا شركت كردن و قبول شدم و كم كم زندگی‌ام داشت سر و سامان می‌گرفت و معیارهای من در طی این سالها بسیار تغییر كرد و این معیارها با معیارهای مادرم متفاوت بود. اما چطور می‌توانستم این مسئله را به او القاء كنم؟ او عادت كرده بود كه من را در هر شرایطی به نحو كامل داشته باشد. هیچ وقت با كوچكترین عقیده و خواست او مخالفت نكرده بودم. اولین پس اندازم را كنار گذاشتم و او را فرستادم مكه. خواهرم و بردادرهایم به او هیچ اهمیتی نمی‌دادند و پدرم مدام به من غر می‌زد كه چرا اینقدر به مادرم چسبیده‌ام و به جای آن نمی‌روم سراغ زندگی خودم؟! خلاصه مادر از مكه كه برگشت عزمش را جزم كرده می‌برد كه هر طور شده برای من دختر مناسبی پیدا كند. مدام مرا به خواستگاری دخترهای كم سن و سال و زیبا برد. اما من كه حال تقریباً سی و دو سال سن داشتم، و دلم می‌خواست با دختری ازدواج كنم كه بتوانم چند كلمه‌ای با او حرف مشترك داشته باشم مادرم دختری را پسندید اما او اصلاً ‌كسی نبود كه من بتوانم سالها با او زندگی سعادتمندی داشته باشم. اما مادرم عاشق چشم‌های رنگی و زیبایی چهرة او شده بود، می‌توانست حسابی به همه پز بدهد كه عروسش مهندس می‌شود و چقدر هم زیباست. اینجا بود كه برای اولین بار به مادرم نه گفتم، باورش نمی شد، همیشه فكر می‌كرد من در هر شرایطی مطیع او خواهم بود، سكوت می كنم و می‌گویم هر چه شما بگویید. . . .  اما حالا موضوع یك عمر زندگی بود، حالا فهمیدم چرا خواهر و برادرهایم به سراغ زندگی خود رفتند. متوجه شدم كه هر انسانی باید زندگی مخصوص به خود داشته باشد.)

دلایل پنهان دیگری كه وجود داد این است كه بعضی از جوان‌ها شرطی‌اند ، یعنی به دلیل اتفاق ناگواری كه برای خواهر، برادر یا یكی از فامیل آنها افتاده و ازدواجشان با مشكل رو برو شده، شرطی شده‌اند، یعنی از ازدواج می‌ترسند. همانطور كه گفتیم عده‌ای از جوانان از مسوولیت پذیری می‌ترسند و به محض اینكه حرف ازدواج پیش می‌آید، دچار دلشوره می شوند و دست آخر به دلیل عدم آگاهی از معیارهای ازدواج دچار ترسی پنهانی هستند كه اقدام به ازدواج نمی‌كنند.

حال راهكاری‌هایی را بیان می‌كنیم: كسانی كه شرطی‌اند باید شرطی زدایی كنند و این تفكر غلط را كه همه ازدواجها با دشواری‌هایی روبرو هستند، از خود دور سازند. كسانی كه دلشوره ازدواج دارند باید بدانند كه این دلشوره طبیعی است و پس از اینكه ازدواج كردند خود به خود از بین می‌رود و كسانی كه به دلیل عدم آگاهی از چگونگی ازدودج بیمناك‌اند، و باید بدانند كه با خواندن كتاب‌های مختلف در این زمینه آنقدر میزان آگاهی شان بالا می‌رود كه خود را برای ازدواج آماده می‌بینند.

شاید خیلی‌ها بگویند ازدواج به درد سرش نمی‌ارزد و مجردی هم عالمی دارد . چرا ازدواج كنیم و با اختلاف عقیده هایی كه پیدا می‌كنیم روبروی هم قرار بگیریم و نیروی خود را صرف جر و بحث دائمی بكنیم؟

زن و مرد دو نیری متخاصم و رودروی یكدیگر نیستند كه بخواهند برضد هم باشند. آنان دو نیروی مكمل برای تولید نسل هستند. پایه‌ریز اساس خانواده و شادی بخش زندگی‌اند. آنها با پیوند با یكدیگر آفریننده حیات موجودی تازه به نام انسان و برآورنده نیاز آینده جهان و هستی‌اند.

پس لزومی ندارد كه زن ستیزی یا مرد ستیزی كه تفكری است بیمارگونه، (و امروز خیلی عنوان می‌شود) مطرح شود.

ازدواج در سنین بالا( بیش از سی سال) دارای معایب و محاسنی است. محاسن ازدواج در سن بالا این است كه فرد در این سن با تجربه‌تر است و تصمیمات او بیشتر از روی عقل و منطق است تا احساس. بنابراین احتمال اینكه اشتباه كند بسیار كم است در این زمان افراد، مسئولیت پذیرتر و فهمیده‌تر هستند در نتیجه بهتر می‌توانند مسائل و مشكلات زندگی را حل و فصل كنند.

معایب ازدواج در سن بالا این است كه: هر چه سن افراد بالاتر می‌رود احتمال ریسك آنها در زندگی كاهش پیدا می‌كند همچنین تحرك آنها كم تر می‌شود. زمانی كه احتمال ریسك افراد پائین می‌آید انتخاب كردن برای آنها دشوار می‌شود در نتیجه ممكن است بسیار مشكل پسند و كمال‌گرا باشند و توقعات زیادی از همسر آینده خود داشته باشند و چون در این سن اكثراً از نظر مالی و موقعیت‌ شغلی و اجتماعی، در سطح بالای هستند ترجیح می دهند با كسانی كه شریط بسیار مطلوبی دارند ازدواج كنند. شاید در ظاهر این طور به نظر برسد كه داشتن شرایط بسیار مطلوب، امتیاز خوبی است و ایرادی در آن وجود ندارد اما مشكل زمانی حاصل می‌شود كه ما بعد از مدتی متوجه شویم آن شرایط در ظاهر عالی است و برای یك زندگی كافی نیست. مشكل دیگری كه ایجاد می‌شود این است كه چون فرد كم تحرك می‌شود بنابراین نمی‌تواند همانند زمانی كه جوانتر بود آن شور و هیجان اول زندگی را داشته باشد. و این مسئله زمانی حاد می‌شود كه فرد با كسی ازدواج كند كه نسبت به خودش بسیار جوانتر، است فرد جوانتر از همسرش انتظاراتی دارد و چون او نمی‌تواند این شور و هیجان را برای او به ارمغان بیاورد دچار ناراحتی می‌شود. مسئله دیگر زمانی بوجود می‌آید كه فرد در سن بالا ازدواج كرده مثلاً آقایی در سن 50 سالگی ازدواج می‌كند زمانی كه او صاحب فرزندی می‌شود تقریباً به اندازه‌ یك نسل با فرزندش اختلاف سنی دارد و در نتیجه وقتی كه فرزندش بزرگ می‌شود نمی‌تواند با او ارتباط خوبی برقرار كند. مسئله دیگر این است كه كوچكترین اشتباه در ازدواج ممكن است در این سن غیر قابل جبران باشد و فرد دیگر فرصت نكند ازدواج مناسب انجام دهد  است. البته مواردی كه اشاره شد، مسائلی است كه در جامعه امروز ما وجود دارد و اگر نه ممكن است استثنا نیز وجود داشته باشد. ازدواج در سن بالا و مشكلات آن با توجه به اینكه آن فرد زن یا مرد باشد فرق می‌كند. مشكلاتی كه در بالا به آن اشاره شد می تواند بین مردها و زن‌ها مشترك باشد. اما مشكلی كه برای خانم‌ها بیش ‌تر از آقایان پیش می‌آید این است كه  هر چه سن خانم‌ها بالاتر می‌رود قدرت باروری آنها رفته رفته كاهش پیدا می‌كند بنابراین ممكن است مثلاً بعد از سن 35 سالكی یك خانم نتواند باردار شود یا بارداری او در این سنین بسیار خطرناك باشد (بارداری در سن بالا امكان ایجاد فرزندان عقب مانده ذهنی را افزایش می‌دهد).

البته مسائل مختلفی وجود دارد كه افراد تمایلی به ازدواج ندارند. به عنوان مثال: شكست عشقی یك مرحله از زندگی ممكن است باعث شود  تا فرد تصمیم گیرد تا دیگر ازدواج نكند یا در سنین بسیار بالا ازدواج كند. البته این شكست ممكن است به دلایل مختلف بوجود آمده باشد:

از جمله:

1-    خیانت طرف مقابل: كه در این صورت فرد نسبت به جنس مخالف خود بی‌اعتماد می‌شود.

2-    پاسخ منفی طرف مقابل: ممكن است به غرور شخص لطمه وارد شود و دیگر اقدامی نكند.

3-    مخالفت بیش از اندازه‌ والدین: فرد نسبت به والدین خود بی اعتماد می‌شود و یا اگر این مخالفت از طرف خانوادة طرف مقابل باشد بعد از مدتی مأیوس شود.

4-    اقدام نكردن به موقع: (با مثال توضیح می‌دهیم) فرض كنید آقایی به خانمی علاقمند شود در طی چند ماه یا شاید چند سال سعی در شناخت او و خانواده‌اش می‌كند. خانم از علاقة این فرد نسبت به خودآگاه می‌‌شود، و اما اقدامی از طرف آقا صورت نمی گیرد و خانم از او مأیوس شده و با فرد دیگری ازدواج می‌كند و آن زمان شخص به خود می‌آید و می‌بیند شاید بهترین فرصت زندگی‌اش را از دست داده، فرصتی كه شاید دیگر برایش پیش نیاید. و همة این اتفاقات به علت عدم تصمیم‌گیری به موقع است.

البته برعكس این اتفاق نیز امكان دارد: چه بسیار دختر خانم‌هایی كه از فرصت خود اسنفاده نكرده و پشت به بخت خود كرده‌اند. و بعدها حسرت خورده‌اند.

 

      v           

      v          چرا از تعهد دادن می ترسیم؟

1) ترس از آینده

2) ترش از صدمه دیدن

3) ترس از انتخاب فرد نامناسب

4) ترس از اینكه سرانجام ازدواجتان شبیه ازدواج پدر و مادرتان شود.

      v          ترس از تعهد (1) ( ترس از آینده )

وقتی به كسی تعهد واقعی می دهیم. تنها می تواند. به این معنی باشد كه متعهد
می شویم در هر لحظه تمام كمال به همسرمان عشق می ورزیم، مادامی كه رابطه اجازه می دهد كه خود را نیز دوست داشته باشیم و برای خودمان نیز احترام قائل باشیم. نه به این معنی كه تعیین كنیم عشقمان به چه مدت و یا تا كی ادامه خواهد یافت.

      v          ترس از تعهد (2) ( ترس از صدمه دیدن)

این عاشق شدن یا تعهد دادن نیست كه برایمان درد و رنج به ارمغان می آورد، بلكه تعهد دادن به شخص نامناسب و به دلادل ناردست است كه موجبات رنجش ما را فراهم می كند.

      v           ترس از تعهد (3) ( ترس از انتخاب فرد نامناسب )

 هنگامی كه می خواهید به كسی برای همیشه تعهد بدهید. كمی شك و تردید كاملاً طبیعی است. گرچه شك و تردید زیاد ممكن است كه اخطاری باشد باز طرف قلب و روح شما مبنی بر اینكه انتخابتان درست نباشد. در نهایت این فقط طمان است كه به شما خواهد گفت: كه انتخاب شما درست بوده یا نه. هرگز چنینی نیست كه تماماً به دست سرنوشت باشد انتخاب به عهده شماست می توانید، همسری را انتخاب كنید و متعهد شود كه تلاش خواهید كرد تا رابطه تان موفق باشد.

      v          ترس از تعهد (4) ( ترس از اینكه سرانجام ازدواجتان شبیه ازدواج پدر و مادرتان شود):

قسمتی از مشكل این است كه تعریف و تصویر ذهنی ما از ازدواج همان تعریف و تصویر ذهنی است كه از والدینمان به ارث برده ایم و هرگز وقتی صرف نكرده ایم تا كه این تعریف و تصویر ذهنی خود از ازدواج را باز تعریف كنیم.

بسیار مهم است كه هر زوجی كمی وقت صرف كرده و درباره این موضوع كه
می خواهند تعهد را برای خود چگونه باز تعریف كنند. مذاكره كنند. صرف نظر از اینكه به تعهد دادن به یكدیگر می اندیشند یا اینكه قبلاً به یكدیگر متعهد شده اند. به عبارتی ببینید كه می خواهند تعهد برای آنها چه معنایی داشته باشد و درباره آنها به توافق برسند. این آنها هستند كه تعیین می كنند زندگیشان چگونه باشد. گاهی اوقات انجام دادن همین یك كار، بسیاری از ترس ها و نگرانی ها ما را در قبال تعهد همیشگی دادن از بین برده و حتی ترس هایمان را تبدیل به هیجان می كند!

آیا تشنه تعهد گرفتن هستید؟

 ·        آیا با حسرت به مجله های عروس نگاه می كنید؟ آیا رویای روزی كه واجد الشرایط خرید ده ها شماره از آن هستید را در سر می پرورانید؟

 ·       آیا در ذهن خودتان با هر مردی كه به او علاقمند شده اید ازدواج می كنید و بچه دار می شوید؟ آنهم چند دقیقه اول ملاقاتتان با او؟

 ·       آیا از اینكه در فرمول های مخصوص استخدام در خواست شغل و .. در جلو كلمه مجرد ضربدر بزنید. می ترسید؟

 ·       آیا به طرز پنهانی از آن عده از دوستانتان كه شوهرهای خوبی دارند متنفرید؟

 ·       آیا كلمه مادر شوهر / زن  شما را برانگیخته می كند؟

چنانچه به هر یك از سئوالات فوق چه در حال و چه در گذشته پاسخ مثبت داده اید بنابراین منظور از كلمه تشنه تعهد را درك می كنید. بر طبق تحققات چنینی دریافته ایم كه زن ها به دلائل اجتماعی كاملاً واضحی به مراتب بیشتر از مردان تشنه تعهد می باشند.

هنگامی كه تشنه تعهد هستید، بیشتر به دنبال تعهد هستید، تا اینكه بدنبال یك رابطه خوب باشید. چنینی افرادی چنان مشتاق آنند كه از كسی تعهدی به آنان داده شود كه دیگر توجه چندانی به كیفیت رابطه شان نمی كنند.

مردم تشنه تعهد این نیاز عمیق را دارند كه به كسی تعلق داشته باشند. حالا چه كسی؟! مهم نیست. از این افراد همان ابتدا كه وارد رابطه ای می شود و برای گرفتن تعهد و قول ازدواج و … طرفشان را تحت فشار قرار می دهند. چنینی افرادی اغلب با این كار خود خواستگارها و یا نامزدهای خود را فراری داده و در عمل این فرآیند را هر چه بیشتر نیز به تعویق می اندازند.

ازدواج قبل از آنكه نامزدتان را كاملاً شناخته باشید و رابطه ای مستحكم.؛ با محبت و صمیمی را با او خلق كرده باشید؛ صرفاً كاری از روی بی مسئولیتی است و بسیار غیر مسئولانه تر از آن اینكه. تصمیم بگیرید. فوراً بچه دار شوید.

v     چهار سطح اصلی تعهد:

یك رابطه در خلال رشد و تكامل خود از چهار سطح اساسی و قابل تشخیص از تعهد می گذرد.

1) تعهد به اینكه از لحاظ جنسی و احساسی ( عاطفی ) تك همسر باشید.

2) تعهد به اینكه در جهت خلق صمیمت و ارتباط احساسی روی رابطه تان كار كنید.

3) تعهد به اینكه آینده تان را با یكدیگر زندگی كنید.

4) تعهد به اینكه تا پایان عمر با یكدیگر زندگی خواهید كرد.

دانلود عنوان تحقیق : ازدواج


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
عنوان تحقیق : ازدواج,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی

تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی

تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی 
پروژه بررسی واكنش های شیمیایی 
مقاله بررسی واكنش های شیمیایی 
دانلود تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی
دسته بندی علوم پایه
فرمت فایل doc
حجم فایل 95 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 47

تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی در 47 صفحه ورد قابل ویرایش 

مؤلف : مهندس مطیع فرد                                                              فصل اول : بینش 1

نام فرآیندهایی كه در جهان هستی در حال انجام شدن می‌باشند با آهنگ یا سرعت خاصی رخ می دهند. گستره ای از علم شیمی كه مربوط به سرعت واكنش های شیمیائی می باشد، سینتیك شیمیائی نام دارد. سینتیك شیمیائی با سرعت انجام یك فرآیند شیمیائی و عوامل مؤثر بر سرعت سر و كار دارد.

اگر در محیط اطراف زندگی خود نگاه كنیم در اثر گذشت زمان، واكنش های شیمیائی در حال رخ دادن می باشند. برخی كند مانند زنگ زدن ، آهن و برخی تند مانند سوختن و یاخنثی شدن اسید و باز می باشند.

نكته: دقت شود در مورد سرعت خودبخودی بخودن معنا ندارد، به عبارتی خودبخودی بودن مفهوم سریع بودن را نمی رساند. بسیاری از واكنش های خودبخودی آنچنان كند می باشند كه شاید هفته ها و سالها در دمای معمولی رخ ندهند. مانند:

 

نكته: خودبخودی بودن واكنش بحثی است ترمودینامیكی و ترمودینامیك با تعیین سطح انرژی واكنش دهنده ها و فرآورده ها و تغییر آنتروپی است. وقوع واكنش را بررسی می كند، در حالی كه سینتیك دوباره چگونگی تبدیل آن‌ها به یك دیگر و شرایط بهینه برای انجام شدن واكنش را بررسی می كند.

نكته: سینتیك تابع مسیر است.

سرعت یا شتاب یك فرآیند عبارت است از تغییر یك كمیت معین در یك زمان معین. حال این كمیت معین می‌تواند غلظت – بو – زنگ و … باشد.

همچنان كه در علم فیزیك سرعت یك متحرك را با تغییرات جابه‌جائی متحرك در تغییرات واحد زمان. بیان می كنیم در علم شیمی نیز به دنبال یك كمیت مستقیم تا در واحد زمان تغییر كند. از آنجائی كه در حین یك واكنش شیمیائی تعداد مولها دستخوش تغییر می شوند بنابراین سرعت یك واكنش شیمیائی عبارت است از تغییر غلظت یك واكنش گر و یا یك فرآورده در واحد زمان.

مثلاً در واكنش  اگر بخواهیم سرعت را برحسب جزء A حساب كنیم. (در علم شیمی سرعت را با R نمایش می‌دهیم و از آنجائی كه سرعت یك واكنش ثابت نیست و با گذشت زمان تغییر می كند. همچون علم فیزیك به بیان سرعت متوسط واكنش می پردازیم یعنی  ) حرف R از كلمه Rate به معنای سرعت گرفته شده است.

 

 

غلظت A در t1 – غلظت A در t2

 

T2-t1

توجه: [A] یعنی غلظت A بر پایه مول بر لیتر

حرف یونانی  (دلتا)‌به معنای تغییر یك كمیت اندازه گیری شده است.

نكته : سرعت در لحظه های مختلف واكنش با یكدیگر تفاوت دارد. به عبارتی سرعت یك واكنش در ابتدا زیاد و با گذشت زمان از آنجائی كه غلظت واكنشگرها رو به كاهش می‌گذارد كم می گردد.

سرعت یك واكنش كمیتی است تجربی و با اندازه گیری سرعت مصرف واكنش دهنده (ها) یا سرعت تولید فرآورده (ها) معین می گردد.

توجه گردد كه عبارت  ‌یك عبارت منفی است. زیرا غلظت دوم A به دلیل مصرف شدن ‌از غلظت اول A كوچكتر است و از آنجائی كه در علم شیمی سرعت منفی معنا ندارد بنابراین سرعت متوسط مصرف A را با عبارت:

 

به عبارتی ‌سرعت را با بیان یك علامت منفی برای واكنش دهنده (ها) بیان می كنیم.

بنابراین می توان سرعت را برحسب جزء (B) نیز تعریف نمود:

 

پرسش: تغییرهای سرعت واكنش با پیشرفت زمان به چه ترتیب است؟

1) سرعت واكنش در ابتدا كم است و در نزدیك پایان زیاد می شود.

2) در تمام مدت سرعت واكنش ثابت است.

3) سرعت واكنش در ابتدا زیاد و در نزدیك پایان كم می گردد.

4) با پیشرفت زمان سرعت واكنش به طور منظم افزایش می یابد.

نكته :

انتخاب واحد زمان در سطح دبیرستان اصولاً ثانیه (s) و دقیقه است (min) ولی برای واكنش كند مانند زنگ زدن آهن و یا خرد شدن صفحات كاغذی یك كتاب از واحدهای نظیر روز – هفته – ماه وسال استفاده می شود. در این بحث بیشتر از واحد ثانیه استفاده می گردد.

فصل دوم: پیش دانشگاهی 1

تعادل های شیمیائی

 

در محاسبه استوكیومتری فرض كردیم كه واكنش ها به طور كامل پیش می روند، یعنی تا هنگامی كه یكی از واكنش دهنده ها تمام شود. رویهمرفته، بسیاری از واكنش ها تا پایان پیش می روند. اگر یادتان باشد در شیمی 3 با واكنش های خودبخودی آشنا شدید . به عبارتی عوامل افزایش بی نظمی و كاهش انرژی هم دو در یك طرف واكنش بودند.

حال اگر عامل حداقل انرژی و حداكثر بی نظمی در دو سمت مخالف یك واكنش باشند در این صورت واكنش پیشرفت خوبی فقط به یك سمت ندارد و به عبارتی واكنش به هر دو طرف كشیده می گردد. در این حالت می گوئیم واكنش برگشت پذیر است. آشنائی با واكنش های برگشت پذیر مبنای درك واكنش های تعادلی می باشد.

واكنش های كه در آن هم واكنش رفت و هم واكنش برگشت به طور همزمان دو طرف واكنش قابل انجام باشد واكنش های برگشت پذیر می گویند. كه اصولاً آنها را با علامت  نشان می دهند.

نكته 1: هر واكنش برگشت پذیری تعادلی نیست. ولی تمام واكنش های تعادلی برگشت پذیرند.

یك نمونه از واكنش های برگشت پذیر جوش خوردن دو جزء No2 به یكدیگر و تولید تترا اكسید دی نیتروژن

 

یك نمونه دیگر از واكنش های برگشت پذیر گرم نمودن نمك آبپوشیده كبالت (II) كلرید   كه به رنگ ارغوانی بوده و بر اثر گرم شدن و از دست دادن آب، آبی رنگ می شود.

نكته 2: اغلب آب زدایی نمك های آبپوشیده با تغییر رنگ همراه است مانند  كه دارای شش مولكول آب تبلور است.

نكته 3: اغلب شكل بلور نمك آبپوشیده با نمك كاملاً بی آب متفاوت است مثلا سدیم اورات (عامل بیماری نقرس) دارای بلورهای سوزنی شكل بوده و بر اثر حرارت به صورت بلور كروی تقریباً سیاه رنگ بدست می آید.

نكته 4: اصولا خصلت آبپوشی مربوط به تركیب های یونی می باشد چند نمونه نمك معروف آبپوشی شده:

 زاج سبز

 كات كبود

 سنگ گچ (زیپس)

مفهوم حالت تعادل: اگر در یك واكنش برگشت پذیر سرعت واكنش رفت با سرعت واكنش برگشت برابر باشد، حالت تعادل بوجود می آید. در این حالت غلظت واكنش دهنده ها و فرآورده ثابت می گردد. از آنجائی كه هیچ گونه تغییری در غلظت واكنش دهنده ها و فرآورده ثابت می گردد. از آنجائی كه هیچ گونه تغییری در غلظت واكنشگرها و فرآورده ها رخ نمی دهد، شاید به نظر برسد كه همه چیز متوقف شده است. اما این باور درست نیست. در سطح مولكولی حالتی پویا و دینامیك دارد. مانند یك كتری كاملاص در بسته كه در حال جوش است. سرعت واكنش تبخیر (واكنش رفت) در ابتدا زیاد است. واكنش برگشت (میعان) در ابتدا دارای سرعت صفر است. بعد از گذشت مدتی كه غلظت بخار به حد معینی رسید سرعت واكنش رفت یعنی تبخیر كم گشته و سرعت واكنش معیان زیاد می گردد سپس و در زمان مشخصی سرعت واكنش رفت برابر سرعت واكنش برگشت می شود. در این حالت تعادل برقرار شده است. از این لحظه به بعد غلظت مایع و بخار ثابت گشته ولی مرتب مایع به بخار و بخار به مایع تبدیل می شود.

به عبارتی اگر در حالت تعادل فرض شود 8 مولكول به حالت بخار (از حالت مایع) در می آیند دقیقاً n مولكول نیز از حالت بخار به حالت مایع در می آیند. و بنابراین سرعت واكنش رفت و برگشت برابر می شود. (البته آنچه كه ذكر نمودیم مثالی از یك تعادل فیزیكی بود كه جلوتر انواع تعادلها را بررسی خواهیم نمود)

 

دانلود تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی واكنش های شیمیایی,

<-BloTitle->
<-BloText->