خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
deli meat
Tobacco
Window repair
خرید یخچال ال جی
Window repair
فلنج
facefile.ir
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی انرژی صوت

تحقیق بررسی انرژی صوت در 55 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی انرژی صوت

تحقیق بررسی انرژی صوت 
پروژه بررسی انرژی صوت 
مقاله بررسی انرژی صوت 
دانلود تحقیق بررسی انرژی صوت
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 47 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 55

تحقیق بررسی انرژی صوت در 55 صفحه ورد قابل ویرایش 

ماوراء صوت (Ultrasound)

پرتو X از لحظه كشف به استفاده عملی گذاشته شد, و در طی چند سال اول بهبود در تكنیك و دستگاه به سرعت پیشرفت كرد. برعكس, اولتراسوند در تكامل پزشكیش بطور چشمگیری كند بوده است. تكنولوژی برای ایجاد اولتراسوند و اختصاصات امواج صوتی سالها بود كه دانسته شده بود. اولین كوشش مهم برای استفاده عملی در جستجوی ناموفق برای كشتی غرق شده تیتانیك در اقیانوس اطلس شمالی در سال 1912 بكار رفت سایر كوششهای اولیه برای بكارگیری ماوراء صوت در تشخیص پزشكی به همان سرنوشت دچار شد. تكنیكها, بویژه تكنیكهای تصویرسازی, تا پژوهشهای گسترده نظامی در جنگ دوم بطور كافی بسط نداشت. سونار, Sonar (Sound Navigation And Ranging) اولین كاربرد مهم موفق بود. كاربردهای موفق پزشكی به فاصله كوتاهی پس از جنگ, در اواخر دهة 1940 و اوایل دهة 1950 شروع شد و پیشرفت پس از آن تند بود.

اختصاصات صوت

یك موج صوتی از این نظر شبیه پرتو X است كه هر دو امواج منتقل كننده انرژی هستند. یك اختلاف مهمتر این است كه پرتوهای X به سادگی از خلاء عبور می‌كنند درحالیكه صوت نیاز به محیطی برای انتقال دارد. سرعت صوت بستگی به طبیعت محیط دارد. یك روش مفید برای نمایش ماده (محیط) استفاده از ردیفهای ذرات كروی است, كه نماینده اتمها یا ملكولها هستند كه  بوسیله  فنرهای  ریزی از هم جدا شده اند (شكل A 1-20). وقتی كه اولین ذره جلو رانده می‌شود, فنر اتصالی را حركت می‌دهد و می فشرد, به این ترتیب نیرویی به ذره مجاور وارد می آورد (شكل 1-20). این ایجاد یك واكنش زنجیره ای می‌كند ولی هر ذره كمی كمتر از همسایه خود حركت می‌كند. كشش با فشاری كه به فنر وارد می‌شود بین دو اولین ذره بیشترین است و  بین  هر  دو  تایی  به طرف   انتهای خط كمتر می‌شود. اگر نیروی راننده جهتش معكوس شود, ذرات نیز جهتشان معكوس می‌گردد. اگر نیرو مانند یك سنجی كه به آن ضربه وارد شده است به جلو و عقب نوسان كند, ذرات نیز با نوسان به جلو و عقب پاسخ می دهند. ذرات در شعاع صوتی به همین ترتیب عمل می‌كنند, به این معنی كه, آنها به جلو و عقب نوسان می‌كنند, ولی در طول یك مسافت كوتاه فقط چند میكرون در مایع و حتی از آن كمتر در جامد.

اگر چه هر ذره فقط چند میكرون حركت می‌كند, از شكل 1-20 می توانید ببینید كه اثر حركت آنها از راه همسایگانشان در طول خیلی بیشتری منتقل می‌شود. در همان زمان, یا تقریباً همان زمانی كه اولین ذره مسافت a را می پیماید, اثر حركت به مسافت b منتقل می‌شود. سرعت صوت با سرعتی كه نیرو از یك ملكول به دیگری منتقل می‌شود تعیین می‌گردد.

امواج طولی

    ضربانات اولتراسوند در مایع به صورت امواج طولی منتقل می‌شود. اصطلاح «امواج طولی» یعنی اینكه حركت ذرات محیط به موازات جهت انتشار موج است. ملكولهای مایع هدایت كننده به جلو و عقب حركت می‌كنند و ایجاد نوارهای انقباض و انبساط (شكل 2-20) می‌كنند. جبهه موج در زمان 1 در شكل 2-20, وقتی طبل لرزنده ماده مجاور را می فشارد آغاز می‌شود. یك نوار انبساط, در زمان 2, وقتی كه طبل جهتش معكوس می‌گردد, پیدا می‌شود. هر تكرار این حركت جلو و عقب را یك سیكل (Cycle) یا دوره تناوب گویند و هر سیكل ایجاد یك موج جدید می‌كند. طول موج عبارت است از فاصله بین دو نوار انقباض, یا دو نوار انبساط, و بوسیلة علامت  نشان داده می‌شود. وقتی كه موج صوتی ایجاد شد, حركت آن در جهت اولیه ادامه می یابد تا اینكه منعكس شود, منكسر شود یا جذب گردد. حركت طبل لرزان كه برحسب زمان رسم شده است, یك منحنی سینوسی را كه در طرف چپ شكل 2-20 نشان داده شده است تشكیل می‌دهد. اولتراسوند, برحسب تعریف, فركانسی بیش از 20000 سیكل بر ثانیه دارد. صوت قابل شنیدن فركانسی بین 15 و 20000 سیكل بر ثانیه دارد (فركانس میانگین صدای مرد در حدود 100 سیكل بر ثانیه و از آن زن در حدود 200 سیكل بر ثانیه می‌باشد). شعاع صوتی كه در تصویرسازی تشخیصی بكار می رود فركانسی از 000/000/1 تا 000/000/20 سیكل بر ثانیه دارد. یك سیكل بر ثانیه را یك هرتس (Hertz) گویند. یك میلیون سیكل بر ثانیه یك مگاهرتس (مختصر شده آن (MHz) است. اصطلاح هرتس به افتخار فیزیكدان مشهور آلمانی Heinrich R.Hertz می‌باشد كه در سال 1894 وفات یافت.

ویژگیهای بلورهای پیزوالكتریك

بعضی از مواد چنانند كه برقراری میدان الكتریكی بر آنها با تغییر ابعاد فیزیكی آنها همراه می‌شود و بالعكس. این را اثر «پیزو الكتریك» گویند كه اولین بار بوسیلة پیر و ژاك كوری در سال 1880 بیان شد. مواد پیزو الكتریك از دوقطبیهای (dipoles) بی شمار كه با طرح هندسی مرتب شده اند ساخته شده اند (شكل 6-20). یك دو قطبی الكتریكی یك ملكول كج شده است كه  به  نظر  می آید كه یك سرش بار مثبت و در سر دیگر بار منفی دارد (شكل 6-20). انتهاهای مثبت و منفی طوری مرتب شده اند كه یك میدان الكتریكی باعث می‌شود كه آنها جهتشان دوباره سازی شود و به این ترتیب ابعاد بلور را تغییر دهند (شكل A 6-20). شكل تغییر قابل توجهی را در ضخامت نشان می‌دهد ولی عملاً, تغییر فقط چند میكرون است. ملاحظه كنید كه جریانی از میان بلور عبور نمی‌كند. الكترودهای پوشاننده چون خازنها عمل می‌كنند و ولتاژ بین آنها است كه ایجاد میدان الكتریكی می‌كند كه به نوبة خود باعث می‌شود كه بلور (crystal) شكلش تغییر كند. اگر ولتاژ با ضربانهای ناگهانی وارد شود, بلور مانند یك «سنج» كه به آن ضربه خورده است و ایجاد صوت می‌كند, به ارتعاش درمی آید. قطعه پشتی بسرعت ارتعاشات را خفه می‌كند تا ترانسدوسر را برای كار دومش آماده نگاه دارد, كه آن كشف پژواك (echo) برگشتی است.

در حالیكه ضربانهای صوتی از بدن عبور می‌كنند, اكوها از هر حد فاصل بافتی به طرف ترانسدوسر برمی گردند. این اكوها با خود انرژی دارند و انرژی خود را به ترانسدوسر می دهند كه باعث انقباض فیزیكی عنصر بلوری می‌شود. این انقباض دوقطبیهای ریز را وادار می‌كندكه جهتشان را تغییر دهند و به این ترتیب یك ولتاژی بین الكترودها ایجاد می‌كنند. ولتاژ تقویت می‌شود و به صورت علامت اولتراسونیك برای نمایش روی نمایشگر اسیلوسكوپ و یا تلویزیون درمی آید. در حاشیه, نیروی انقباض و ولتاژ همراه آن مسئول نام پیزو الكتریك می باشند كه معنی آن الكتریسیته «فشاری» است.

بعضی  مواد  موجود  در  طبیعت خواص پیزو الكتریك دارند (مانند كوارتز), ولی بیشتر بلورها كه در اولتراسوند پزشكی بكار می روند ساخت انسان می باشند. این گروه مواد پیزوالكتریك مصنوعی را فروالكتریكها (ferroelectrics) گویند, كه انواع بسیاری از آن وجود دارد. تیتانات باریم (Barium Titanats) از اولین فروالكتریكهای سفالین (ceramic) بود كه كشف شد. آن عمدتاً بوسیلة زیركونات تیتانات سرب (Lead zirconate titanate) كه عموماً آن را PTZ  می شناسند جایگزین شده است. چند نی نوع PTZ موجودند كه با تغییرات مختصر اضافات شیمیایی و تغییرات حرارت دادن بدست آمده و خواص مختلف دارند.

دانلود تحقیق بررسی انرژی صوت


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی انرژی صوت,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی امنیت انرژی

تحقیق بررسی امنیت انرژی در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی امنیت انرژی

تحقیق بررسی امنیت انرژی
پروژه بررسی امنیت انرژی
مقاله بررسی امنیت انرژی
دانلود تحقیق بررسی امنیت انرژی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 12 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15

تحقیق بررسی امنیت انرژی در 15 صفحه ورد قابل ویرایش 

ژئواستراتژی كنونی در قفقاز جنوبی

مقدمه مترجم

اهمیت روز افزون منطقه قفقاز جنوبی به ویژه در مناسبات جدید جهانی و صف بندی قدرتهای منطقه ای و بین المللی، پژوهش و تحقیق پیرامون این منطقه، عوامل و پارامترهای موثر در آرایش قوا و اثرگذاری بر مناسبات آن را در دستور كار موسسات پژوهشی و مراكز مطالعات راهبردی قرار داده است.

ویژگی منحصر بفرد ارتباطی این منطقه بین اروپا و آسیای مركزی به عنوان منبع بزرگ انرژی، رقابت ویژه روسیه و غرب در این منطقه كه حیاط خلوت سنتی روسیه محسوب می شود، مناقشات دامنه دار قومی كه بستر بسیاری از منازعات در این منطقه است و عواملی از این دست، اهمیت قفقاز جنوبی را در روابط منطقه ای و حتی بین المللی بیش ازگذشته ساخته است.

متنی كه برگردان آن پیش روی شماست به قلم یكی از محققین و صاحبنظران برجسته مسائل ژئواستراتژیك جهانی و منطقه ای به رشته تحریر در آمده است.

بدیهی است ترجمه این مقاله به معنی تائید تمام ادعاهای نویسنده نبوده و هدف افزودن منابع اطلاعاتی به حوزه های كارشناسی مربوطه است.

 

 

ژئواستراتژی كنونی در قفقاز جنوبی

در ماههای اخیر روابط روسیه و گرجستان متلاطم شده است .تنش روی داده بین این دو كشور تنها یك نمونه ازصف بندی گسترده استراتژیك بین غرب وروسیه در منطقه قفقاز جنوبی است. در این عرصه، كشورها و سازمانهای مختلف در سطوح منطقه ای و فرامنطقه‌ای، در موضوع امنیت انرژی و ایفای نقش در معادلات قدرت در منطقه درگیر هستند. با در نظر گرفتن این دو عامل تعیین كننده، این سؤال مطرح می شود كه موقعیت كنونی منطقه چیست و چه آینده ای برای آن پیش بینی می شود ؟

رویكردهای امنیتی و سیاسی- نظامی بازیگران منطقه ای، در ابعاد مختلف بر این منطقه تاثیر گذار است .این بازیگران شامل گرجستان، ارمنستان و آذربایجان و آتش مناقشات همچنان مشتعل آنان در آبخازیا، اوستیا و قره باغ كوهستانی است .افزون بر آن تاثیر و اعمال نفوذ قدرتهای منطقه ای چون تركیه و ایران و قدرتهای جهانی مانند ایالات متحده، روسیه و چین، جزئی جدایی ناپذیر از آرایش قدرت در منطقه محسوب می شوند.

علاوه بر كشورها، سازمانهای بین المللی نیز در این بازی بزرگ درگیرند. این سازمانها در سطح منطقه ای عبارتند از سازمان همكاریهای اقتصادی دریای سیاه (B.S.E.C) ، سازمان نیروی دریای سیاه (BLACKSEAFOR)، سازمان نیروی دریای خزر (CASFOR)، سازمان همكاری بین گرجستان، اوكراین، آذربایجان و مولداوی (G.U.A.M)، و سازمان پیمان  امنیت دست جمعی (C.S.T.O) همراه با سازمان كشورهای مستقل مشارك المنافع (C.I.S). در سطح بین المللی سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (N.A.T.O) و اتحادیه اروپا از وزن مخصوصی در معادلات قدرت منطقه برخوردار می هستند.

رقابت روسیه و آمریكا در قفقاز جنوبی و خزر

اهمیت ژئو استراتژیك قفقاز جنوبی و خزر به عنوان كریدور ارتباطی اروپا به آسیای مركزی ،به عنوان سرپلی برای كنترل و فشار بر ایران و همچنین به دلیل ذخائر انرژی و مقوله جنگ علیه تروریسم، دلایل اصلی حضور ایالات متحده در منطقه هستند. ایالات متحده با عملیات سنگین نظامی خود در عراق و افغانستان و درپی چرخش ازبكستان به سوی روسیه، متمایل به دستیابی نقاط اصلی قدرت در قفقاز و در راستای حمایت از ژئو استراتژی جهانی خود می باشد .

تحركات اخیر ایالات متحده ممكن است مبتنی بر اصل تعادل قوا در این منطقه باشد كه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شكل گرفته است .هم اكنون كاملا مشخص است كه ایران و روسیه به عنوان بزرگترین قدرتهای منطقه ای از این امر احساس تهدید می كنند. روسیه، قفقاز جنوبی را حیاط خلوت سنتی خود می داند و توجه روز افزون غرب به این منطقه را زیر نظر دارد. ایالات متحده، آذربایجان را به عنوان مهمترین متحد خود در حوزه دریای خزر برگزیده است و برنامه همكاریهای نظامی با این كشور را طراحی و اجرا می نماید. تحلیل گران نظامی روسیه بر این باورند كه این برنامه تداعی كننده برنامه آموزش و تجهیز آمریكا – گرجستان است كه از زمان آغاز در سال 2002 گرجستان را برخوردار از ارتشی توانمند، آموزش دیده و مجهز ساخته است.

تحلیل گران روسی از این بیم دارند كه به زودی این امر در مورد آذربایجان نیز محقق شود كه در اینصورت روسیه از تمام ابزارهای خود جهت نفوذ در آذربایجان محروم خواهد شد.

به نظر می رسد همكاری نظامی آمریكا با كشورهای قفقاز جنوبی و حاشیه دریای خزر به آرامی و بدون مخمصه در حال انجام است. هرچند ایالات متحده در منظر افكار عمومی تظاهر به بی میلی برای حضور نظامی در منطقه می نماید، اما آشكار است كه این حضور نظامی در راستای دفاع از منافع این كشور در منطقه و از جمله امنیت انرژی است. علاوه بر پشتیبانی نظامی آمریكا، بودجه دفاعی فزاینده آذربایجان نیز در راستای تقویت قدرت نظامی این كشور است. مسئله ای مطرح شده این است كه آیا ایالات متحده قادر به راضی كردن دیگر كشورها از قبیل قزاقستان جهت پیوستن به این پیمان همكاری نظامی خواهد بود؟

دانلود تحقیق بررسی امنیت انرژی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی امنیت انرژی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن

تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن

تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن
پروژه بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن
مقاله بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن
دانلود تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 41 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 23

تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن در 23 صفحه ورد قابل ویرایش 

فهرست

1- تاریخچه ------------------------------------------------------- 1

2- مقدمه --------------------------------------------------------- 5

3- زیانهای ناشی از الكتروستاتیك---------------------------------------- 9

3-1 محیط های غیرقابل اشتغال ----------------------------------------- 9

3-2 میحط های قابل انفجار -------------------------------------------- 13

3-3 پر كردن تانكرها ------------------------------------------------- 15

3-4 شستن نفت كش ها و مخازن سوخت ---------------------------------- 16

3-5 آسیب به قطعات الكترونیكی ---------------------------------------- 18

3-6 خطرات ناشی از حركت پودرهای عایق --------------------------------- 20

4- اصول باردار كردن ذرات -------------------------------------------- 23

5- كاربردهایی از الكتروستاتیك ------------------------------------------ 37

5-1- زیروگرافی ---------------------------------------------------- 39

5-1-1- قسمتهای مختلف یك دستگاه زیروگرافی----------------------------- 43

5-1-2- مراحل چاپ زیروگرافی ---------------------------------------- 43

5-1- 3- عملكرد قسمتهای مختلف فرآیند زیروگرافی ------------------------- 44

5-2- پوشش های الكتروستاتیك----------------------------------------- 61

5-2-1- فرآیند بستر سیال پودر ----------------------------------------- 61

5-2-2- فرآیند بستر سیال الكتروستاتیك----------------------------------- 62

5-2-3- پوشش پودر بطریقه اسپری الكتروستاتیك----------------------------- 66

6- كاربرد الكتروستاتیك در جداسازی مواد معدنی----------------------------- 83

6-1- ساختمان جدا كننده های الكتروستاتیكی ------------------------------- 83

6-2- مكانیزهام باردار كردن ذرات معدنی در جداكننده ها------------------------ 84

6-3- باردار كردن در اثر تماس و مالش ------------------------------------ 85

6-4- باردار كردن بوسیله تخلیه كرونا (جدا كننده های فشار قوی) ------------------ 91

6-5- باردار كردن توسط اتصال ------------------------------------------ 99

7- اندازه‌گیری بار الكتروستاتیكی -----------------------------------------

7-1- ذرات باردار ---------------------------------------------------

7-2- سطوح باردار --------------------------------------------------

7-3- اندازه‌گیری بار در محیط‌گازی --------------------------------------

7-4- اندازه‌گیری بار در مایع -------------------------------------------

8- مراجع ---------------------------------------------------------

 

1- تاریخچه

از زمان كشف بارتك قطبی كه به دورة یونانیان باستان بر می‌گردد پدیده باردار شدن اجسام فقط جنبه كنجكاوی داشته و كاربرد عملی نداشته مثال باردار كردن میله های كهربا با پوست خرگوش یكی از مثالهایی است كه باردار شدن از راه مالش را بیان میكند . پدیده رعد و برق و یا شوكهای ناشی از تماس دست با دستگیره در محلهایی كه مفروش میباشد نمونه هایی از پدیده الكتروستاتیك میباشد جالب این است كه امروزه به این پدیده در فرآیندهای صنعتی بسیار بزرگی برمیخوریم و البته در بعضی از موارد پیامدهای خطرناك و زیان باری را نیز از این پدیده نظاره گر هستیم. 

ماشین های مولد بارهای الكتریكی از سال 1600 میلادی ساخته شدند و پس از توسعه منجر به ساخت ماشین ویمشرست[1] wimsherst در سال 1878شدند این ماشینها امروزه هم وجود دارند ولی بصورت پیشرفته تر مثلاً ماشین تولدی ولتاژ بالای فلیسی[2] ، امروزه در بعضی سیستم های رنگ پاشی و در شتابدهنده ها بكار میرود نمونه دیگر مولدهای ولتاژ تسمه ای هستند كه ماشین وندگراف از نمونه آن است.

پیشرفت بزرگ الكتروستاتیك عملی از زمانی شروع شد كه كاترل[3] در سال 1906 ته نشین‌سازهای الكتروستاتیكی را در كارخانه‌های سیمان در آمریكا به كار برد در سال 1923 با نصب چنین دستگاهی روی دودكش یك كارخانه برق با سوخت زغال‌سنگ، از ورودی خاكستر زغال سنگ به داخل هوای محیط جلوگیری شد و بدین ترتیب از آلودگی محیط به میزان قابل ملاحظه‌ای كاسته گردید و در سال 1930 رنگ‌پاشی الكتروستاتیك پای به عرصه ظهور نهاد. [1]

چستر كارلسون[4] در 22 اكتبر سال 1938اولین فتوكپی به روش الكتروستاتیك را در نیویورك بدست آورد و در سال 1942 امتیازش را دریافت كرد و پنجره نوینی جهت كاربرد علم الكتروستاتیك گشود.

در سال 1976 اولین خط تولید لعاب پودر الكتروستاتیك در سپم فرانسه راه‌اندازی شد و از دهه 1970 به بعد شركت‌های تولیدی در كشورهای استرالیا، اروپای شرقی ژاپن كانادا زلاندنو و بخصوص آمریكا با مقایسه مجموع هزینه‌های كاربرد لعاب پودر به روش الكتروستاتیك با سایر روشها بهره گیری از پوشش الكتروستاتیكی را انتخاب و این تأسیسات را در خط تولید خود بكار گرفتند . [9]

كاربرد الكتروستاتیك در جداسازی مواد نیز از جله مواردی بود كه باعث توجه بیشتر به این علم شد در سال 1914 واتینگتون [5]  از الكتروستاتیك جهت جداسازی مواد و در واقع جهت جداسازی خاكستر از زغال استفاده كرد . و در سال 1976 یك مخترع امریكایی از یك جداساز الكتریكی مالشی در این جهت استفاده كرد . در سال 1984[6] آلفان یك جداكننده گازی و شارژ سریع را طراحی كرد . و در سال 1993 كاپتا[7] جداسازی الكتروستاتیكی تركیبات پودری را موردمطالعه قرار داد و دراین جهت قدمهای موثری برداشت . [3]

به تدریج علم الكتروستاتیك بجای آنكه جنبه تئوری یا كنجكاوی داشته باشد به یك ابزار صنعتی مفید بدل گشت وامروزه حضور گسترده این علم را در فرآیندهای مختلف صنعتی از جمله رنگ پاشی ، چاپ ، فیلترهای الكتروستاتیك و همچنین جداسازی الكتروستاتیكی مواد معدنی شاهد هستیم .

3- زیانهای ناشی از الكتروستاتیك

معمولاً وضعیتی را در یك میدان الكتریكی خطرناك میگویند كه در آنجا بار الكتریكی تولید شده و بر روی یك جسم عایق و یا روی یك جسم هادی ایزوله و یا درون یك مایع و یا ابری از پودر انباشه شده باشد چنانچه پتانسیل مربوط به این بار از پتانسیل شكست محیط اطراف آن زیادتر گردد یك جرقه الكتریكی رخ خواهد داد همین تخلیه الكتریكی است كه میتواند خطرناك و زیانبار باشد در صورتیكه محیطی كه در راس جرقه ایجاد میشود قابل اشتعال بوده و انرژی تخلیه نیز بیش از حداقل انرژی اشتعال باشدبدیهی است كه خطر آتش سوزی یا انفجار وجود خواهد داشت .

 

 

3-1- محیط های غیر قابل اشتعال

در یك محیط غیر قابل اشتعال تنها خطری كه وجود دارد شوكی است كه ممكن است به افراد وارد شود . شوكهای از این نوع معمولاً كم انرژی بوده و مرگبار نمیباشند و خطری كه معمولاً وجود دارد یك اثر ثانویه است كه به صورت صدمات ناشی از پرت شدن و برخورد با اشیاء بروز میكند .

آسیب در این محیط ها را میتوان به دو دسته بزرگ تقسیم بندی كرد در مواردی كه انرژی تخلیه بسیار پایین است آسیب وارده بسیار جزئی و به صورت یك نوع مزاحمت بروز میكند . از جمله اینها میتوان الكتریسیته دار شدن در موقع راه رفتن روی فرش و تخلیه آن به هنگام تماس به دستگیره در و یا باردار شدن اتومبیل موقع حركت روی یك جاده خشك و یا باردار شدن بدن بخاطر پوشیدن لباس از جنس الیاف مصنوعی را ذكر كرد . بعد از تخلیه بار الكتریكی بدن به دستگیره هنوز هم مقداری بار همنام روی فرش باقی میماند . در این حالت تولید بار از راه مالش اجسام عایق به یكدیگر صورت گرفته است .

 

دانلود تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی الكترواستاتیك و كاربرد آن,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی

تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی

دانلود تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی

تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 44 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 31

تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی

فهرست:

تاثیر نماز بر انسان

تأثیر نماز بر بیماریهای روح (گناهان )

نقش هنجارهای دینی در پیشگیری از انحرافات

==========================

تاثیر نماز بر انسان

به نظر می‌رسد كه نماز این عالی‌ترین جلوه نیاز، ارتباطی گسترده با ابعاد مختلف زندگی انسان داشته باشد. از میان تمام فرایضی كه از لحاظ دینی بر مسلمانان واجب است نماز بیشترین ارتباط را با انسان دارد. هر روز پنج بار نماز این كتاب هستی را ورق می‌زنیم و این چنین است كه نماز كلاس درسی می‌شود كه آموختنی‌هایش تمامی ندارد.امروزه روانشناسی را به عنوان علم رفتارشناسی معرفی می‌كنند و در اینجا ما به بررسی تأثیراتی می‌پردازیم كه نماز به عنوان یك رفتار بر ابعاد مختلف روح و روان انسان می‌گذارد.از دیدگاه روانشناسان یكی از عوامل رشد و شكفتگی شخصیت نشانه‌های رمزی است. از خوشبختی آدمی یكی این است كه می‌تواند نشانه‌های رمزی بكار برد.آدمی هر چه بیشتر ترقی كند و به كمال نزدیك‌تر شود بیشتر نشانه‌های رمزی بكار می‌برد و برعكس هر چه بیشتر در حال تنزل باشد، نشانه‌های رمزی كمتر مورد استفاده‌اش واقع می‌شوند.یكی از فواید نشانه‌های رمزی این است كه جای انگیزه‌های غریزی و تمایلاتی را كه ابزار آنها مقتضی یا مناسب و یا مقدور نیست می‌گیرند و به تسكین یا تخفیف تنیدگی و ناراحتی كه ناشی از عدم ارضای آنهاست می‌پردازند.«ان الصلوه تنهی عن الفحشا و المنكر». همانا نماز انسان را از بدی و زشتی باز می‌دارد و از همین جا درمی‌یابیم كه شاید نماز نشانه‌ای رمزی است كه باعث رشد شخصیت ما می‌شود و آن را اعتلا می‌بخشد.

دانلود تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق تأثیر نماز بر روح انسان و جلوگیری از انحرافات اخلاقی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق حسابداری

تحقیق حسابداری

دانلود تحقیق حسابداری

تحقیق حسابداری
دسته بندی حسابداری
فرمت فایل doc
حجم فایل 11 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10

تحقیق حسابداری

فهرست:
حسابرسی
حسابداری و آینده شغلی آن
ماهیت
آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد
گروهبندی رشته های حسابداری
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر
نكات تكمیلی
منبع:
======================
حسابرسی
در بسیاری از کشور های جهان، سازمان های غیر دولتی و غیر انتفاعی که سقف فعالیت های مالی شان از حد مشخصی می گذرد، ناگزیر از پذیرش حسابرسان قسم خوردۀ برون سازمانی در پایان هر سال مالی هستند. این کار به منظور اِعمال یک نیروی کنترلی برون سازمانی از طریق بررسی صحت ثبت و محاسبۀ دقیق مراودات مالی است. به عنوان مثال در ایالات متحدۀ آمریکا، حق حسابرسی سازمان های غیر انتفاعی برای دولت محفوظ شده است. این حق، در ازای معافیت های مالیاتی که از طرف دولت برای کمک به این قبیل نهاد ها در نظر گرفته شده اند، حاصل می گردد. در کشوری مثل ایران که حمایت های مالی دولتی به شکل چشم گیری نصیب نهاد های اجتماعی نمی شوند، وظیفۀ حسابرسی می تواند بر عهدۀ سازمان های غیر دولتی ویژه ای که برای دادن خدمات حسابرسی برپا می گردند، واگذار شود. به این ترتیب، مراودات مالی سازمان های غیر دولتی می توانند توسط حسابرسان قسم خوردۀ عضو دیگری از جامعۀ نهاد های مدنی، مورد بررسی و مداقه قرار گیرند. درست به همین نسبت است که انجمن راهبری هر یک از سازمان های غیر دولتی مشغول به کار نیز می توانند با برگزاری حسابرسی های درون سازمانی به کنترل عملکرد مدیران اجرائی مؤسسۀ خود بپردازند. از آن سبب که نهاد های اجتماعی در واقع متعلق به تمامی مشارکت کنندگان مردمی شان می باشند، درخواست این حسابرسی ها ممکن است از طرف هر دسته ای از افراد درگیر در کار و فعالیت های سازمان غیر دولتی مورد نظر نیز صادر گردد. ساز و کار مشخصی که دستیابی به چنین امری را میسر می سازد، در بطن نشست های عمومی آن نهاد اجتماعی و رأی گیری های دسته جمعی اش تعریف شده و حیات می یابد. به هر تقدیر همچنین شایان توجه است که توانمند سازی روش کنترل حسابرسی در یک سازمان غیر دولتی، علاوه بر سودمندی های مرسوم درون سازمانی که به واسطۀ نتایج حاصل از آن به دست می آیند، موجبات بالا رفتن سطح اعتماد مردم به نهاد اجتماعی مورد نظر را نیز پدید خواهد آورد.

دانلود تحقیق حسابداری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق حسابداری,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب

تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب

دانلود تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب

ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 60 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 34

تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب

فهرست:

تأثیرپذیری روان برشیوة  دلبستگی

نقش سبك های دلبستگی در روابط عاطفی

شیوه های دلبستگی

رابطة  احساس اضطراب در سبك دلبستگی اضطرابی

نگرش های مضطربانه دلبستگی توأم با اضطراب

"اضطراب دلبستگی" چیست؟

کردار شناختی دلبستگی

نظریات فروید در مورد دلبستگی

مراحل دلبستگی

آشنایی با اضطراب

علائم اضطراب

از خودبیگانگی انسان ، دلبستگی و اضطراب از دیدگاه هایدگر!

الكل ؛ ایجاد دلبستگی و احساس اضطراب

سبك دلبستگی دختران فراری

=============================

تأثیرپذیری روان برشیوة  دلبستگی

سبكهای دلبستگی نشانگر شخصیت است و این سبكها نه تنها منشاء اثرات مهمی بر روانشناسی شخصیت و روانشناسی تحولی بوده بلكه تأثیر غیرقابل اغماضی بر آسیب شناسی روانی و ابعاد مختلف رواندرمانگری مانند خانواده درمانی، زناشویی درمانی، روان درمانگری نوجوان داشته است. امروزه این نظریه الهام بخش هزاران پژوهش درباره نقش نوع دلبستگی بر تحول شخصیت، رشد اجتماعی، انواع اختلال‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب ، اظطراب جدایی، مدرسه هراسی اختلالهای تغذیه‌ای، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت ضداجتماعی بوده است.. مساله اساسی در این پژوهش بررسی رابطه هویت خود، سبك های دلبستگی و ویژگی‌های شخصیتی است. برای دستیابی به این هدف سوالهایی مطرح شده و متغیرهای پژوهشی ذكر شده و تعاریف میان متغیرها ارائه شده است. ابتدا مفهوم كلی هویت و پایه های نظریه آن با توجه به دیدگاههای اریكسون و مارسیا مطرح و حالات یا پایگاههای هویتی چهارگانه مارسیا كه عبارتند از هویت آشفته ، هویت زودرس ، هویت تعلیق و حالت هویت پیشرفت و همچنین عوامل تاثیرگذار بر هویت مورد بررسی قرار گرفته است. سپس مفهوم دلبستگی و پایه های نظری آن و سبك های دلبستگی در چرخه زندگی و كنش آنها با توجه به نظریه روان تحلیل گری فروید و دیدگاههای وینی كات مورد بررسی قرار گرفته است . همچنین در مورد تفاوتهای فردی در دلبستگی و تاثیر وضعیت اقتصادی خانواده بر دلبستگی بحث شده است...

...

رابطة  احساس اضطراب در سبك دلبستگی اضطرابی

افرادی که سبک دلبستگی امن دارند احساس شادی ، دوستی و اعتماد در روابط نزدیک خود می کنند ؛ آنها احترام به خویش بالایی دارند و احساس می کنند که دیگران آنها را دوست دارند و از آنها مراقبت می کنند . دلبستگی امن تمایل به قدردانی ، مراقبت و فداکاری را نسبت به افراد مهم زندگی پدید می آورد .افرادی با سبک دلبستگی امن به دلیل اعتماد ،احساس نزدیکی و علاقه مندی به دیگران احساس خوبی دارند، چرا که آنها نیز متقابلاً از دیگران انتظار دارند آنها هم با پذیرش ، احساس نزدیکی و صمیمیت پاسخ دهند . سبک دلبستگی اجتنابی ، مستلزم نگرش های زیر است :

- من از نزدیک شدن به دیگران ، احساس راحتی نمی کنم .

...

دانلود تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق ارتباط سبكهای دلبستگی و رابطه با اضطراب,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی

تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی در 30 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی

تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی
پروژه بررسی مفهوم جذب انرژی
مقاله بررسی مفهوم جذب انرژی
دانلود تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 38 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 30

تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی در 30 صفحه ورد قابل ویرایش 

تعریف جذب

مفهوم جذب [1]در آكوستیك اتلاف انرژی به هنگام برخورد موج صدا به یك سطح و سپس انعكاس آن است. كلمة «جذب» رااغلب اشخاص عادی برای بیان عمل یك اسفنج هنگامی كه آب را به خود می كشد، به كار می گیرند، كه این معنا شامل آكوستیك نمی شود. آب جذب شده توسط اسفنج دوباره در دسترس خواهد بود، اما نوفه «جذب» شده توسط آكوستیك تایل را نمی توان دوباره به دست آورد. زیرا به صورت حرارت تلف شده است. مفهوم جذب آكوستیكی در درجه نخست شامل فضاهای داخلی می شود. اگر دیواری وجود نداشته باشد، صدا فقط در اثر افزایش فاصله منبع كاهش می یابد.

اگر فرض كنیم كه یك موج با انرژی تابشی معینی با زاویه ای تصادفی به سطحی برخورد كند، مقداری از انرژی تابشی به طرف محیطی كه سرچشمه شعاع تابشی در آن قرار گرفته است، منعكس می شود و بقیه انرژی تابشی به داخل مادة سطح مزبور نفوذ و غالباً از میان آن عبور می كند. با استفاده از روش شعاعی ضریب جذب به صورت زیر تعریف می شود

انرژی باز تابشی-1

 

 

انرژی تابشی

بنابراین ضریب جذب نمایانگر نسبتی از انرژی صوتی تلف شده به انرژی سرچشمه صداست كه مقدار آن از صفر تا یك متغیر است( یعنی از صفر تا صددرصد) بنابراین اگر ضریب جذب مساوی صفر باشد، به این معناست كه انرژی تلف شده و تمام صدا در فضایی كه سرچشمه در آن است باقی می ماند. این بدان معنی است كه تمام دیوارهایاز نظر آكوستیكی «سخت» هستند و انرژی باتابیده شده با انرژی تابشی برابر است. همان طور كه این ضریب به سمت 1.0 میل می كند، یعنی انرژی بیشتر و بیشتر تلف شده است و انرژی بازتابشی رفته رفته جزء كوچكتری از انرژی تابیده شده خوهد شد. از نظر آكوستیكی به چنین سطحی «نرم» گفته می شود.

به طریق مشابه ضریب عبوری را می توان به صورت زیر تعریف كرد:

انرژی عبور كرده - 1

 

 

 

انرژی تابشی

انرژی كلی از جمع ضریب جذب و ضریب عبوری به صورت زیر به دست می آید.

 

از اتلافی كه به علت اصطحكاك به وجود می آید (تبدیل به حرارت) صرفنظر شده است. این اتلاف بر اثر اصطحكاك، بسیار اتلاف ناچیزی است، حتی در بالاتری مقدارش. بعداً خواهیم دید.

 مقدار عددی ضریب جذب همان طور كه قبلاً گفته شد، برای تمام موارد شناخته شده مقداری معین بین 1% (یك درصد) برای سطوح بسیار سخت مثل فولاد صیقلی یا بتن فشرده تا 99% برای مواد بسیار جاذب است. ضریب جذب یك پنجره باز 100 درصد  در نظر گرفته می شود.

بعضی ازكارخانه ها مواد جاذب آكوستیكی با ضریب جذب بالاتر از یك (یعنی جذب بهتر از 100 درصد) را هم در فهرستهای خود گنجانیده اند كه البته این كار، سود بردن از فقدان دانش پایه ای در مورد مفهوم جذب است.

در مورد تولیداتی كه معمولاً با نام « یونیت جاذب »  مشخص می شوند، ماده جاذب مثل جعبه كوچكی كه روی دیوار نصب شده باشد، نسبت به سطح  دیواره برآمده است. سطح بیرون آمده از دیوار تماماً با مواد جاذب پوشیده شده است، ولی جعبه به اندازة یك وجه خود از سطح دیورار را اشغال می كند. بنابراین، در این حالت در هر فوت مربع دیوار جذب بیشتری نسبت به حالتی كه سطح دیوار به طور عادی پوشیده شده باشد، خوهیم داشت. بنابراین سازندگان ضریب جذب این تولیدات را بیشتر از صد درصد ذكر می كنند. حال اگر این یونیتها متصل به هم نصب شوند، به طوری كه صدا ب وجه های كناری برخورد نداشته باشد، ادعاهای سازندگان تحقق نخواهد یافت. برای اینكه یونیتهای جاذب موثر باشند، باید با فاصله از یكدیگر قرار بگیرند. در غیر اینصورت جذب در هر فوت مربع سطح دیوار به كمتر از صد درصد نزول می كند.

ضریب جذب همچنین تابعی از فركانس امواج صداست. طول موجهای كوتاهتر (فركانسهای بالا) نسبت به طول موجهای بزرگتر ( فركانسهای كمتر) خاصیت نفوذ بیشتری در دیوارها دارند و آسانتر به انرژی حرارتی تبدیل می شود. درفركانسهای بالاتر نسبت به فركانسهای پایین عموماً ضریب جذب بالاتری داریم.

یكی از خواص عمومی برای اینكه مواد جاذب موثر واقع شوند، داشتن سطح شفاف یا غیر حایل برای امواج صداست. همان طور كه شیشه برای نور شفاف محسوب می شود، مواردی هم برای عبور صدا شفاف هستند. دیگر اینكه مواد جاذب صدا باید دارای مكانیز می باشند كه امواج صوتی، هنگام عبور از آنها در اثر اصطحكاك به انرژی حرارتی تبدیل بشوند.

آكوستیك تایل

در سال 1922 برای اولنی بار در آمریكا و سپس در سایر كشورها اختراعی به ثبت رسید كه برای آرامش غوغا در مكانهای پرهیاهو از قبیل رستورانها – مغازه ها – ادارات بانكها – كارخانجات – سالن ورزش – كریدرهای ادارات – كلاسهای درس – سربازخانه ها – بیمارستانها – هتل ها و نظایر آن میتوان برای پوشش سقف آنها از تایلهای مقوائی باشیارها یا حفره هائی در سطح آن استفاده نمود تأثیر حفره ها و شیارها را در منحنی آبسورپسیون میتوان در شكل c51 مورد بررسی قرار داد.

بموجب این اختراع ابتدا یك كارخانه آمریكائی و اینك كارخانه های دیگری در دیگر كشورها تایل های مقوائی با:

میلیمتر 15= d                                       میلیمتر 3 و 5 a=

كه عبارت از 4410 حفره در متر مربع می باشد می سازند كه بنام آكوستیك تایل در كلیه موارد نامبرده در فوق مورد استفاده قرار می گیرند. بدیهی است كه اعداد داده شده بطور تجربی تعیین گردیده اند و برخی از سازندگان دستورالعمل های خاص خود را كه مغایر با دستور فوق می باشد بكار می برند. (بجای حفره شیار نیز جایز است).

بدیهی است كه مشخصات فنی و منحنی تغییرات ضریب آبسورپسیون برای آكوستیك تایلها كاملاً متفاوت و در هر مورد بایستی به كاتالك كارخانه سازنده مراجعه گردد.

 

آبسوربنت های پوسته ای (پانل)

چنانچه صفحات نازكی را كه دارای مقاومت نشت بسیار بزرگی نیز می باشند (نظیر تخته سه لائی و نئوپان و فیبر) بوسیله یك داربست چوبی بر روی دیوار نصب نمایند.

ملاحظه می شود كه این صفحات همانند آنچه كه در ابتدای بخش مصالح آبسوربنت (شكل 51) مورد بررسی قرار گرفت میتوانند در فركانسهای كم، ضریب آبسورپسیون نسبتاً زیادی بوجود آورند كه فركانس روزنانس fo (فركانسی كه در آن ضریب آبسورپسیون ماكزیمم می شود ) طبق رابطه تجربی.

 

تعیین می گردد كه در آن M جرم صفحه برحسب كیلوگرم در هر متر مربع و d فاصله هوائی پشت صفحه (ضخامت چوبهای داربست) برحسب سانتیمتر می باشند.

مثلاً برای یك صفحه نئوپان بوزن 10 كیلوگرم در متر مربع ؟؟ بستگی به تقسیمات داربست دارد و با بكار بردن مواد پوروز در پشت پوسته ها می توان ضریب آبسورپسیون را تا 50% الی 70% رسانید.

بدین سان با وجود صرفه جوئی در مصرف مواد آبسوربنت، میتوان ضریب آبسورپسیون قابل ملاحظه ای كه با مواد پوروز فقط با ضخامت خیلی زیاد میسر می گردید، بدست آورد.

 


دانلود تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی مفهوم جذب انرژی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن

تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن در 56 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن

تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن
پروژه بررسی نفت و اهمیت آن
مقاله بررسی نفت و اهمیت آن
دانلود تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 56 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 56

تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن در 56 صفحه ورد قابل ویرایش 

مقدمه

نفت خام مایعی است كه از تعدادی هیدروكربن و مقداری تركییات گوگردی اكسیژن دار، ازته و مقدار كمی تركیبات معدنی و فلزات تشكیل شده است . تركیبات مختلف نفت خام بنا به موقعیت محلی میدان نفتی و زمان تشكیل آن و حتی بنا به ژرفای منبع مـتغیرند .

در یك جزوه نفتی همراه نفت خام همواره مقداری گاز ، آب و نمك و شن و ماسه وجود دارد كه این مواد بر اساس چگالی روی هم انباشته می گردند . نحوة قرار گرفتن آنها بدین شكل است كه در زیر یك لایة غیر قابل نفوذ ابتدا آب و نمك ، سپس نفت خان .و بر روی آن گازها قرار دارند .

نفت خام پس از استخراج به واحد بهره برداری انتقال داده شده كه در این واحد  نفت خام را با عبور از جدا كننده ها و كاهش تدریجی فشار ، از گاز همراه با آن عاری می سازند . سپس در واحد نمك زدایی ، آب و نمك ، شن و ماسة آن را جدا ساخته و در صورت ترش بودن نفت خام ( حاوی گازهای اسیدی مانند  ،  ، RSH و …. ) آن را در استریپرها [1]  با یك گازشیرین تماس داده و  را جدا می كند كلیة این اعمال بر ای جلوگیری از خوردگی تجهیزات پالایش می باشد.

طراحی پالایشگاه را بر اساس اجزاء تشكیل دهنده نفت خام مورد استفاده صورت می گیرد . در ضمن با افزایش مدت زمان استخراج از یك حوزة نفتی كیفیت نفت تغییر كرده و به طور معمول مقدار گوگود و  آن افزایش می یابد . در نتیجه با تغییر خوراك پالایشگاه نیاز است كه شرایط عملیاتی تغییر كند كه این تغییرات بر اساس نتایج حاصل از ارزیابی نفت خام صورت می گیرد.

2 ـ واحد ارزیابی نفت خام

هدف از انجام كلیه آرمایشات در واحد ارزیابی نفت خام ، ارزیابی و تعیین مشخصات نقت خام های ایران و كشورهای همسایه كه برای امور صادرات و طراحی پالایشگاهها مورد استفاده قرار می گیرد ، است .

از جمله كارهای این واحد ، تقطیر نفت خام و بدست آوردن فرآورده های سبك تا سنگین كه به ترتیب حلالها و بنزین و نفت سفید و گازوئیل و روغنها می باشند كه مشخصات فیزیكی و شیمیایی و ترمودینامیكی آنها مطابق روشهای استاندارد انجام می شود و همچنین حلالهای نفتی مورد نیاز صنایع در این واحد ساخته می شود.

تواناییهای این واحد علاوه بر موارد فوق در خصوص قسمتهای استاندارد به شرح زیر می باشد:

 1.    1.    تقطیرهای ASTM و IP جهت تهیة برشهای كوتاه و تعیین نقاط جوش و تحت خلاء تا 001/0 میلی باد و تا نفاط جوش حدود 800 .
 2.       2.        تعیین دانسیته ، وزن مخصوص ، گوگرد ، اسیدیته و گرانروی مایعات ، گازها و جامدات.
 3.       3.        تعیین مقدار هیدروكربنتهای آروماتیكی ، نفتینكی، الفینی و پارافینی ( نرمال رایزو)
 4.    4.    تعیین وزن مولكولی ،‌ فشار بخار ، باقیمانده ، كربن ، مقدار واكس و نقطة ذوب آن و خاكستر در نفت خام و فرآوردها
 5.       5.        تعیین مقدار نمك، آب و رسوبات در نفت خام .
 6.       6.        تعیین اندازه ذرات جامد معلق در مایعات و غلظت آنها.
 7.       7.        تعیین ضریب رسانش ، PH‌ ، ارزش حرارتی ، مقاومت اكسیداسیون مایعات .
 8.    8.    تصفیه روغن های خام و تعیین پارامترهای كنترل كیفیت بخصوص اندیس گرانروی ، قسمت رنگ فرآورده ها و نمرة برومین .
 9.    9.    تعیین عددستان ، اندیش دیزل ، نقطة آنیلین ، نقطة آتش گیری ،‌ نقطة اشتعال ، نقطة ابری شدن ، نقطه انجماد ، نقطة ریزش و دمای بسته شدن فیلتر گازوئیل بر روی سوختهای نفت سفید و دیزل.
 10.    10.      تست نوار خوردگی مس ، نقره ، خوردگی فلزات بر روی سوختها و ضدیخ.

معمولاً هر پالایشگاه دارای یك آزمایشگاه كنترل كیفیت است كه در آنها آزمایشهایی بر روی فرآورده های مختلف میانی یا نهایی به دو منظور انجام می شود:

 • تشخیص صحت كار واحدهای تولید به طور سریع
 • اطمینان از مطابقت فرآورده های نهایی با استانداردهای مربرطه

برای انجام این آزمایشها ، دستگاهها و روشهای استاندارد بكار می رود . بطوریكه نتایج به راحتی قابل تكرار و مقایسه باشند . عمدتاً از روشهای ASTM و در مواردی IP ، BP ، DIM و …. استفاده می شود.

در این گزارش به برخی از مهمترین آزمایشها اشاره می شود.

چگالی ( دانسیته )‌

دانسیته هیدروكربن ها همیشه كمتر از یك است و با افزایش تعداد كربن ، این مقدار در یك سری همولوگ افزایش می یابد . در صورتی كه سیستم ها به ترتیب هیدوركربن های اشباع شدة غیر حلقوی ـ اشباع شده حلقوی ـ و آروماتیك باشد . به ازاء تعداد معین كربن دانسیته نیز افزایش می یابد.

مقایسه دانسیته هیدروكربتهای مختلف در درجه حرارت ثابت

دانسیته نفت كه مخلوطی از هیدروكربن ها ست بستگی به مواد سازنده آن دارد و به همین لحاظ است كه نفت كشورهای مختلف دارای دانسته های متفاوت است . . مثلاً دانسیته نفت آمریكا . 87/0 ـ 800/0 ، نفت ایران در  60 ، 836/0 و نفت و رسید 900/0 ـ 850/0 می باشد.

معمولاً دانسیته در دمای  60 اندازه گیری می شود . برای اندازه گیری SG معمولاً از هیدرومتر و پكنومتر و یا دانسیته مترهای اتوماتیك استفاده می شود. برای اندازه گیری SG معمولاً از هیدرومتر پیكنومتر و یا دانسیته مترهای اتوماتیك استفاده می شود . برای برش های نفتی چگالی به شكل كمیت API نیز بیان می شود : API بوسیله انستیتو نفت آمریكا پیشنهاد شده است و در كشورهای آمریكایی مقدار دانسیته بر حسب آن داده می شود.

 

3 ـ 19 ـ اندازه گیری آسفالتین

مقدمه

آسفالتین هیدروكربن های بسیار سنگین چند حلقه ای ـ تشكیل از حلقه های آروماتیكی و نفتنیكی ـ هستند كه حاوی مقداری گوگرد ، نیتروژن ، اكسیژن و فلزاتی چون سدیم ، كلسیم ، آهن ، نیكل و وانادیم می باشند.

آسفالتین ها سیاه رنگ و  شكننده هستند و نسبت كربن و هیدروژن آنها بالاست ( حدود %6 ـ 5 وزن مولكولی آنها را هیدروژن تشكیل می دهد در حالی كه در دیگر هیدروكربن ها حدود 14% وزن آنها معمولاً از هیدروژن است . چون نمی توان این مواد را از طریق تقطیر از سایر هیدروكربن ها جدا كرد ، بنابراین از روش استخراج با حلال استفاده می شود . آسفالتین ها در حلالهای آروماتیكی به خوبی حل می شوند ولی در حلالهای آلیفاتیكی حل نمی شوند بنابراین برای جداسازی آنها می توان از پردیان تاهپتان استفاده كرد . البته هر چه وزن مولكولی حلال كمتر باشد حلالیت آسفالین در آن كمتر است . به طوریكه حلالیت آسفالتین در اتان از همه كمتر است ولی از آنجا كه در برشهای روغنی به غیر از آسفالتین مواد دیگری نیر رسوب می كنند ، اتان ماده مناسبی برای جداسازی آسفالتین از برشهای روغنی نیست . در صنعت از پروپان استفاده می شود و در آزمایشگاه از پنتان و هگزان و هپتان . در ضمن آسفالتین ها در تولوئن داغ و بترن نیز محلولند.

رابطة میان قدرت رسوب دهندگی آسفالتین و جرم مولكولی حلالهای هیدروكربنی

روش  IP

این تست برای گازوئیل ، سوخت دیزل ، ته مانده های سوختهای نفتی ، نفتیهای روغنی و قیر كه به دمای   260 رسیده اند ، می باشد . در این روش از حلال هپتان استفاده می شود .

شرح آزمایش

ابتدا تقطیر نفت خام تا دمای    260 صورت می گیرد . سپس مقدار باقی مانده جمع آوری شده و وزن می شوند . زیرا مرحلة اول تخمین میزان آسفالتین موجود در نمونه و یا دانستن مقدار ته مانده های نفت برای تخمین حجم تخمین حجم فلاسك و مقدار هپتان لازم از روی جداول داده شده می باشد . اگر مقدار آسفالتین تخمینی در نمونه بیشتر از  25/0 باشد حداقل ml 25 هپتان لازم است . هر چه مقدار آسفالتین كمتر باشد حجم هپتان لازم كمتر است . به طوریكه به ازای هر 1 گرم از نمونه ml 30 هپتان لازم است .

پس از افزودن هپتان نمونه را به مدت 60 دقیقه می جوشانیم سپس سرد كرده و به مدت 150 ـ 90 دقیقه در یك فضای تاریك نگه می داریم . سپس مخلوط حاصله را فیلتر می كنیم . به جز آسفالتین بقیة اجزاء نمونه در هپتان حل می شوند و از فیلتر عبور می كنند .

و این بار آن را در مجاورت هپتان ( بخارات هپتان ) قرار می دهیم تا جدا سازی كاملتری صورت گیرد . وقتی حلال خروجی از یك بی رنگ شد مطمئن می شویم جداسازی كاملاً انجام گرفته است . سپس به جای هپتان این بار از تولوئین داغ استفاده می كنیم . تولوئین آسفالتینها را می شوید . در ظرفی آسفالتینها را می شوید . در ظرفی آسفالتینهای شسته شده با تولوئن را جمع می كنیم . این محلول را به قدری حرارت می دهیم تا تمام تولوئین تبخیر شده و تنها آسفالتین بماند . با وزن كردن آسفالتین مانده پی به میزان آن در نمونه می بریم .

اندازه گیری واكس ( موم )

واكسها تركیبات اشباع سنگینی هستند كه به طور كلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

الف ) واكسهای پارافینی خالصل l نقطة ذوب 50 سفید رنگ

ب : واكسهای بینابینی با نقطة ذوب 65 ـ 60 .

ج : واكسهای میرو كریستالی با نقطة ذوب بیشتر از  70 ، دارای رنگی بین زرد تا قهوه ای ، سنگین ترین نوع ، خشك و شكننده ،‌ در حین ذوب چسبندگی زیادی دارد ، نسبت به دیگر نوعهای واكس كاربرد بیشتری دارند .

 

دانلود تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی نفت و اهمیت آن,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی

تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی

تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی
پروژه بررسی نور و رنگها در ارگونومی
مقاله بررسی نور و رنگها در ارگونومی
دانلود تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 31 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26

تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش 

فهرست

 

عنوان

صفحه

مقدمه: نورهای و رنگها، طیف الكترومغناطیس..........................................................

فصل 1- دریافت رنگ................................................................................................

دیدرنگ......................................................................................................................

حساسیت طیفی ص نوع مخروط...............................................................................

تفسیر رنگ در سیستم عصبی ....................................................................................

درك نورسفید.............................................................................................................

تكمیل احساس رنگ بوسیله شبكیه مغز......................................................................

دید فوتویك و دیداسكوتوپیك....................................................................................

فصل 2 كاربردهای ارگونویك رنگ............................................................................

فصل 3  قابلیت ها و مقررات ارگونومیك رنگ..........................................................

مقررات رنگ ارگونومیك...........................................................................................

مقررات رنگ برای ایمنی جاده ها...............................................................................

مقررات رنگ برای ایمنی صنایع.................................................................................

مقرارت رنگ برای تشخیص لوله ها...........................................................................

مقررات رنگ برای سیستم های هیدرولیك................................................................

مقررات سیستمهای پنوماتیكی....................................................................................

مقرارت رنگ برای كابل ها.........................................................................................

مقررات رنگ در راه آهن............................................................................................

رنگ در محصولات خطرناك......................................................................................

مقررات رنگ كنترل ها...............................................................................................

منابع كتاب رنگها برای سلامتی شما...........................................................................

كتاب كاربرد رنگ در ارگونومی..................................................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نورها و رنگها

گوته فیلسوف آلمانی گفت استك «بین رنگها و نور رابطه بسیار دقیقی وجود دارد».

مسلما پدیده های رنگ و نور را نمی توان بدون استفاده از حس بینایی در كرد. همین مسئله  ابهاماتی نظیر موارد زیر را بوجود آورده است :

       v          شاگردان زن می پرسند: آیا رنگ سرخ درون شقایق است؟

       v         یك فیزیكدان سوال كرد كه: آیا پدیدة رنگ، حاصل بازتاب نور است؟

       v         فیزیولوژیستها می گونید: رنگهای تنها بر اثر تخریب بیوشیمیایی بعضی سلولها در عمق چشم درك می شوند.

       v         یك فیلسوف ودا در وجود رنگ صورتی شك كرده و مكی گوید:

       v         آیا رنگ،صرفا یك تصور ذهنی ما نست؟

       v         و سرانجام، یك هنرمند نقاش اختلافاتی را در رنگها می بیند كه یك روانشناس آن را ذاتی می داند.

فیزیكدان معروف، اسحاق نیوتن (1727 1643) با تجزیة نور خورشید به كمك یك منشور شفاف ثابت كرد كه نور سفید خورشید در اقع از نورهای رنگی با طول موجهای متفاوت تشكیل شده است. نیوتن توانست از این طریق، 7 رنگ اصلی را كه با ترتیب غیرقابل تغییر در كنار هم قرار دارند تشخیص می دهد.

رنگهای دارای طول موج كوتاه (بنفش ، نیلی ، آبی) شدیدتر از رنگهای دارای طول موج بلند انكسار پیدا می كنند و متقابلا شعاعهایی كه در بالا قرار گرفته اند، بهتر از اشعه پایین منعكس می شوند.

عمل عكس این تجزیة نیز امكان پذیر است، یعنی می توان با تركیب همان رنگها نور سفید را بدست آورد. اگر شما با فرفره ای كه با رنگهای رنگین كمان رنگ شده بازی كرده باشید، می دانید ك در سرعت زیاد، رنگ فرفره سفید بنظر می رسد.

در فیزیك مدنر، رنگها فقط بخش كوچكی از طیف الكترومغناطیسی را  تشكیل می دهد كه طول موج‌آنها را براساس واحد انگستروم محاسبه می كنند.

تركیب رنگها

رنگهای اولیه:

-        سرخ

-        سبز

-        بنفش

رنگ‌های ثانوی:

-        زرد:    سبز + بنفش

-        لاكی روشن:  بنفش +  سرخ

رنگهای ثالث:

لیموئی 5/1 سبز سرخ

-فیروزه ای: 5/1 سبز +  بنفش

-   نیلی : 5/1 بنفش +  سرخ +  سبز

-   شنگرفی : 1سرخ +  بنفش +  سبز

 


طیف الكترومغناطیس

جدولهای بعدی چگونگی قرارگرفتن رنگها را با طول موجهای متفاوت در طیف الكترومغناطیسی نشان  یدهد: اندازة امواج از كوتاهترین فركانسها شناخته شده (كه همان اشعه كیهانی است) آغاز شده و به طول موجهای كه توسط ایستگاههای رادیو و امواج الكتریكی كه بوسیلة ژانراتورها تولید می شوند ختم می گردد. طیف نورمرئی تنها بخش كوچكی از این طیف الكترومغناطیس كلی را دربر می گیرد.

واحد اندازه گیری، در فیزیك نور بكار می رود و خاص اندازه گیری مقادیر بسیار كم است. هر آنگستروم برابر با یك  میلیونیم متر می باشد.

نور خورشید بخش مهمی از طیف مرئی را اشغال كرده كه در ان رنگها آبی و سبز درمركز قرار دارند. ماراء بنفش‌ آخرین حد طیف نوری خورشید است كه در مرز 3000 آنگستروم به دلیل مقاوم بودن اتمسفر زمین متوقف می‌شود.

نوری كه از یك لامپ معمولی متصاعد می شود، عملا اشعة ماوراء بنفشس در خود ندارد ولی مقدار زیادی امواج مادوم قرمز با آن همراه است.

كه ازنظر چشمهای ما نامرئی بود و تنها از طریق متصاد كردن حرارتی كه همراه آن است، قابل تشخیص می باشد.  متقابلا لامپهای فلورسنت، از خودطول موجی متصاد می سازد كه متعلق به ماوراء بنفش است. این لامپ بوسیلة تركیب بخار جیوه و یك گاز كمیاب یعنی  آرگون از خود نور می می دهد. بخاطر داشته باشید كه در میان لامپهای مصنوعی، لامپهای حرارتی از خود امواج مادون قرمز و نورمرئی را متصاد می كنند كه آخرین حد آن نور آبی است. متقابلا لامپ فلورسنت اشعة ماوراء بنفش و بسیاری از نورهای مرئی را تولید می كند.

كدام رنگ ایمنتر است؟

اخیرا یكی از محققان Dupont بنام H. Alam Daved كروا و رفلكتاس رنگ‌های Dupont كه به صورت شاخص در صنایع حمل ونقل استفاده شده اند را اندازه‌گیری نمود،  مطالعه او تحت كنترل درخشندگی نو روز وشب انجام شد. زرد كهربائی  انجام شد. زرد كهربائی (پیك رفلكتانس نزدیك طول موج 550 نانومتر مناسب ترین حالت برای منحنی بینائی حساسیت چشم نسبت به چشم در انسانها فتوتوپیك را نشان می‌داد. چشم انسان در روز قادر است بسرعت به زرد كهربائی پررنگ واكنش نشان دهد. بعلت اینكه زرد كهربائی رنگ شدید بوده و به‌ آسانی در زمینه های روستائی (ruart) و شهری (urban) تشخیص داده می‌شود. (Allen 1970)

این فاكتور ها با رفلكتانس سفید در هم می آمیزند و زرد كهربائی را نامزد اصلی برای ایمن ترین رنگ برای، ماشین آلات حریق می نماید. این اطلاعات در (نمودار 11) بیان شده است.

آیا رنگ نقشی در ایمنی باز می نماید؟ آیا نمونه ای وجود دارد؟

تعدادی از شكارچیان بندرت لباسهائی به رنگ روشن می پوشند، اما وقتی از این لباسها استفاده می نمایند، حوادث ناشی از تیراندازی در جنگل كاهش می یابد (Newyork Depatment of Environment conservaton 1995)

موارد اشاره شده به نقش رنگ در حوادث ماشین آلات حریق به آنسوی سرویسهای حریق نیز امتداد می یابد.و شاید بتوان ایمنی وسایل نقلیه موتوری عمومی را بوسیله گسترش استفاده از رنگ ها روشن (lighted – colored)، كرومای بالا (High chroma) و رنگ های با تن منفرد (single tone)  افزایش داد. رنگ قرمز هنوز هم یك رنگ عمومی در ماشینهای سواری، و كامیونها چراغهای عقب وسایل نقلیه می‌باشد. شكل (18)

اثرات رنگ روی مردان وزنان: در دفتركاری به رنگ قرمز، سفید یا سبز محققان درباره اثرات رنگ محیط اداری برروی سودندی و رضایتمندی شغلی دقت نموده اند (Brill و همكاران او 1984؛ Winemam) . رنگ محیط اداری عامل مسقیم سودمندی در كار نمی باشد. بلكه محتمل تر این است كه رنگ بعنوان كاتالیست عمل نموده و دارای اثرات غیر مستقیم روی كارمند دفتری می باشد (1981، Backer). رنگ بعنوان كاتالیست ممكن است موجب مجموعه‌ائی از واكنشهای رفتار مرتبط با كارآئی، خلق و خوی، رضایتمندی شغلی كارمندان وغیبت شود. تغییرات فیزیولوژیكی در پاسخ به رنگ ها اثبات شده است، كه می توان بطور اخص افزایش تحریك و برانگیختگی با رنگ قرمز را اشاره نمود. (1966 wilosn؛ 1974 jacobs؛ 1972 ، Ali). با این وجود Kaiser) (1984) تصریح نمود كه در این پاسخها، اساسا آگاهیهای فرهنگی در مورد رنگ دخالت دارند.

دانلود تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق بررسی نور و رنگها در ارگونومی,

تاريخ : 12 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : موسوي | بازدید : <-PostHit->
تحقیق مجلس خبرگان

تحقیق مجلس خبرگان

دانلود تحقیق مجلس خبرگان

تحقیق مجلس خبرگان
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 13 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 27

تحقیق مجلس خبرگان

فهرست:

اهمیت انتخابات مجلس خبرگان

نقش خبرگان رهبری در تقویت رهبری چگونه است؟

آیا مجلس خبرگان نماد انتخابی بودن رهبر و تضمین‌كننده بقاء شرایط عالی رهبری است؟

آیا مجلس خبرگان تداوم رهبری را استحكام می‌بخشد؟

بقیه شروط رهبری به چه شكل است؟

مهمترین دستاوردهای مجلس خبرگان

وظایف اصلی مجلس خبرگان چیست؟

آیا انتخابات مجلس خبرگان محتوایی است؟

آشنایی با مجلس خبرگان رهبری

شرایط نمایندگان مجلس خبرگان

درصد مشاركت مردم

========================

بخشهایی از متن:

اهمیت انتخابات مجلس خبرگان

حضور فراگیر مردم در انتخابات خبرگان رهبری، شبهه عدم مشروعیت نظام را از بین می‌برد.در پیش بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری در آبان‌ماه امسال و نظر به جایگاه و اهمیت این مجلس در تعیین رهبر، ما را برانداشت تا گفتگویی با آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی نماینده مجلس خبرگان رهبری پیرامون این مسئله مهم و سرنوشت‌ساز داشته باشیم كه ماحصل آن به شرح زیر است:

نقش خبرگان رهبری در تقویت رهبری چگونه است؟

مجلس خبرگان رهبری در تقویت رهبر و مقام ولایت نقش بسیار موثری دارد. یكی از راههای تقویت رهبری توسط مجلس خبرگان این است كه مقام ولایت و حاكمیت فقیه از نظر شرعی، عقلی و مصالح جامعه برای مردم تبیین می‌كند، همین عامل باعث تقویت رهبری و مقام رهبری در سطح جامعه است. در همین راستا مجلس خبرگان رهبری یك مجله به نام "حكومت اسلامی" منتشر كرده است كه این مجله در بسیاری از سالها مجله برگزیده سال شناخته شده است. دبیرخانه مجلس خبرگان نیز تاكنون 23 جلد كتاب در خصوص اندیشه‌های ولایت و تبیین آن منتشر كرده است كه این كتابها كتابهای تحقیقی و بسیار جالب هستند و مردم عادی نیز می‌توانند از این كتابها استفاده كنند. از راههای دیگر تقویت رهبری توسط مجلس خبرگان حضور 86 مجتهد جامع‌الشرایط شناخته شده كشور در این مجلس است كه همگی علمای بزرگی هستد. ...

...

مهمترین دستاوردهای مجلس خبرگان

مهمترین دستاوردهای مجلس خبرگان تا الان چه بوده است؟ اگر بخواهیم دستاوردهای خبرگان را بررسی كنیم می‌توان دستاوردهای زیادی را برای آن تعریف كرد. اما من به دو دستاورد مجلس خبرگان كه برای ما ملموس و مهم است كفایت می‌كنم. مجلس خبرگان كارهای تحقیقاتی بسیار عمیق، عظیم و آزاد منشانه‌ای انجام می‌دهد و داده است. نمونه آن انتشار 38 شماره مجله حكومت اسلامی و 23 جلد كتاب تحقیقاتی است كه در اختیار مردم و محققین و مراكز علمی و تحقیقاتی قرار دارد. این كار دستاورد مهم علمی است. اما دستاورد مهم مجلس خبرگان رهبری، تعیین مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی است. مجلس خبرگان این كار را در موقعیتی انجام داد كه همه دوستان و طرفداران نظام از آن روز حادثه كه پیش آمد (رحلت امام) ترسناك و نگران بودند و دشمن به ان روز امید بسته بود.

دانلود تحقیق مجلس خبرگان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق مجلس خبرگان,

<-BloTitle->
<-BloText->